| Lauralauratrusca a întrebat:

Eu iau tratament psihiatric (gen Lexotan, Seroqell, tritico etc).
De vreo 2 saptamani am cunoscut pe cineva, care vrea sa facem un
copil.Te intreb daca stii cumva cu cat timp trebuie sa intrerup
tratamentul inainte de o eventuala sarcina.

8 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

2 saptamani?

| mihai69 a răspuns:

Sper că vei asculta de cei care îți recomandă (ca mine) să mergi și să ceri opinia medicului tău curant - singurul în măsură să te lămurească în ce fel ai putea (și mai ales, DACĂ poți) deveni MAMĂ.
Nu de alta, dar unele dintre aceste boli sunt transmisibile genetic, și poate nu ai vrea să aduci pe lume un copil care să aibă aceeași suferință ca și tine.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai cunoscut aceasta persoana de doua saptamani. Crezi ca e in regula sa faci un copil cu el? Asta inseamna o familie.
Familiile se incep prin casnicie, in primul rand.
Ati discutat cu familiile voastre?
Crezi ca problemele tale medicale nu te vor afecta, si vei putea fi o mama normala?
Eu zic sa nu te grabesti, discuta cu familia intai, apoi cu medicii care ti-au prescris acest tratament.
Pentru a ramane insarcinata, este aproape obligatoriu sa faceti amandoi analize inainte, pentru a fi siguri ca totul este ok, si copilul are toate sansele sa iasa de nota 10.

| LoveSleep a răspuns:

Nu întrerupe nimic, ai nevoie de o doză mai mare.

| Oana92 a răspuns:

Pfff...nici nu stiu de unde sa incep!

Esti sub tratament psihiatric. Tratamentul asta NU se intrerupe cand ai tu chef. Se opreste atunci cand și numai daca, medicul si-a dat acordul.

Si apoi, si cred ca asta e cel mai grav aspect, de ce vrei sa faci un copil cu cineva pe care l-ai cunoscut acum 2 saptamani? Pai tu ai ajuns sa il cunosti atat de bine in 2 saptamani incat sa vrei sa faci un copil cu el?!

Eu te sfatuiesc sa iti continui tratamentul, sa apelezi la terapie si sa lasi copilul ala pentru cand vei avea o sanatate de fier si un om de baza pe post de tatic.

Sanatate!

| LostInPark a răspuns (pentru Oana92):

Lasa ca stie ce face, nu-i nimic daca-s doua saptamani. Daca vrea sa fuga si s-o lase gravida, are ea leac.

http://www.tpu.ro/......rea-sa-ma/

| Oana92 a răspuns (pentru LostInPark):

Doamneee! Pai fata asta a fost evaluata gresit! Medicamentele alea sunt pentru depresie si anxietate, e clar ca la ea e mult mai grav...

| Lola05 a răspuns:

Tratamentul psihiatric ti l-a dat un medic, tot un medic va decide daca si cat anume trebuie intrerupt in eventualitatea in care doresti sa ai o sarcina.
Pe langa asta... 2 saptamani cu o persoana ti se pare suficient de mult incat sa vrei sa faci un copil cu respectivul? Cred ca ar trebui sa mai astepti un timp, sa vezi cu ce fel de om ai de-a face, altfel ai mari sanse sa iti cresti copilul singura.