| Elenageo2324 a întrebat:

Am de mult timp acnee. Mai exact de la 13 ani. Acum am 20 de ani. Din luna aprilie ma duc la dermatolog si sincer chiar se vad rezultate. Aș vrea sa il intreb pe dermatolog cam cat timp o sa mai fac tratament și daca o sa trebuiască să fac toata viata. Îmi puteti spune daca e ok ce il intreb? Și reformulati voi mai frumos cum as putea sa il intreb... Eu m-am mai tratat si in trecut si am avut rezultate bune apoi din diverse motive a trebuit să intrerup tratamentul si nu am mai ajuns la timp la consultatie. Am acnee vulgara. Dau funda. Sau mă mai gandesc ca dupa ce o sa imi treaca complet o sa mai folosesc putin tratament, adica o crema doua. Voi ce credeți? apropo ma duc in ianuarie 2022 la doctor. Spune-ți din experienta voastra cu acneea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Tenul trebuie întreținut toată viața, nu e ca și când te dai cu o crema 2 luni și după gata. Tratamentul cu siguranța va dura ceva timp, iar după, tenul trebuie întreținut, pentru a preveni acneea, rutina de skin care este sfânta. Nu se folosește o crema-doua. Avem nevoie de curățare dimineața, toner, ser, crema hidratanta, SPF, seara iarăși curățare, de data asta de doua ori și tot așa.
Mai ales in situația ta, acnee vulgara. La faza cu întrebatul, nu totul trebuie calculat și perfect formulat in viața, întreabă natural, cum ai spus mai sus, cât va mai dura tratamentul. Însă, cu siguranța îți va spune pana când se va vindeca tenul.
Eu am avut o acnee ușoară, mi-a fost recomandat un gel cu antibiotic și mi-a curățat tenul imediat.

| Elenageo2324 explică (pentru AnemonaP):

Mersi mult de raspuns. Deci tu foloseai de la inceput toner, ser, crema hidratanta, spf și de aceea nu ți le- a mai dat doctorul dermatolog? Că ți-a dat foarte putin bineînțeles ai avut acnee ușoara. Mie mi- a dat vreo 5 creme si am mai primit cadou de la farmacie o apă termală si o lotiune de spalat dimineata. Plus ca mi-a schimbat mereu pastile si mi-a dat și preparate facute la laborator sau in farmacie mi-a dat ingredientele si mi le-a facut cineva de la farmacie ( sper ca intelegi). Tu te mai dai in prezent dimineata si seara cum ai scris mai sus? Te mai duci la control? Macar din cand in cand? Sau nu mai trebuie?

| AnemonaP a răspuns (pentru Elenageo2324):

Da, aveam rutina completă deja. În prezent am rutină de îngrijire dimineața și seara. Nu m-am mai dus la dermatolog pentru că nu am mai avut vreo problemă. Răspunsurile de mai sus ți le poate da numai dermatologul tău, având in vedere situația ta. La mine a fost ceva usor care a trecut in 2 săptămâni.

4 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Salut,am 18 ani si eu m-am confruntat cu acneea de pe la 14-15 ani.Am scapat recent (acum 1 luna) si medicul dermatolog mi-a zis sa imi mai dau 2 luni cu acele creme (chiar daca mi-a trecut). Apropo am avut acnee polimorfica.

| Elenageo2324 explică (pentru Lukasssz):

Cat timp ai facut tratament?
Dupa acele doua luni o sa te mai duci la dermatolog? Te-a programat sau ceva?