| Julia92Anna a întrebat:

Eu sunt sora utilizatorului acestui cont.Sora mea m-a lasat sa postez o intrebare pentru ca eu nu imi mai stiu parola.Din luna iulie am observat ca mi se intampla ceva ciudat.Mi-a intarziat menstrutia o saptamana(nu tin minte data pentru ca uit mereu sa o trec)In august mi-a venit pe 20.In septembrie pe 25, in octombrie pe 27 iar in noiembrie pe 20.Pana in iunie mie imi venea in fiecare zi regulat la o data fixa.Si inca ceva, nu am mai avut contact sexual de 9 luni.Am 19 ani.Si ciclul mi-a venit de 4 ani si opt luni.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca a intervenit o posibila dereglare in buna functionare a uneia sau a mai multe glande endocrine, direct raspunzatoare de producerea continua si in cantitati dar mai ales intr-un raport echilibrat a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron care dirijeaza intregul proces hormonal din cadrul unui ciclu menstrual. Probabil ca din acest motiv s-a modificat lungimea ciclului menstrual de la un ciclu la altul devenind NEREGULAT cu lungimi de 36 de zile, 32 de zile, 24 de zile si cel actual care are deja 27 de zile pana in acest moment. Intr-o astfel de situatie orice femeie care se considera educata si constienta de posibilitatea ca dereglarea survenita in organism va continue pe termen nelimitat, se prezinta la endocrinologie in vederea efectuarii unui set complet de analize pentru a se determina adevaratul motiv si prescrierea tratamentul necesar in vederea revenirii la situatia initiala. Multa sanatate!