| HelenAdrianna039 a întrebat:

Am luat contraceptiv de urgenta pentru prima data in prin 26 iulie, cam asa. In 21 iulie mi-a venit menstruatia. Azi 2 septembrie mi-a venit, si m-am si constipat. Mi-a intarziat pentru ca am luat prima data contraceptiv? Eu nu aveam ciclul regulat, imi venea de 2 ori pe luna la inceput si la sfarsit. Imi e super frica sa nu raman inscarcinata, care sunt sansele?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece dupa folosirea pastilei contraceptive de urgenta a urmat o menstruatie, acest lucru denota faptul ca acea pastila a fost eficienta si din acest motiv acea sarcina nedorita NU a mai putut sa ia nastere/sa se formeze. Se considera ca intotdeauna pornirea menstruatiei reprezinta de fapt GARANTIA ca in proportie de peste 99% in ciclul menstrual anterior/terminat NU s-a produs fecundarea ovulului, NU s-a format o sarcina si din acest motiv se elimina din uter ENDOMETRUL care ar fi urmat sa gazduiasca sarcina, dar care a devenit inutil. In aceasta situatie este exclusa in proportie de 99, 99% posibilitatea de a mai putea exista o sarcina chiar si ipotetica. De asemenea este binecunoscut faptul ca hormonii sintetici ajunsi in organism vor persista si vor deregla in continuare activitatea hormonala inca multe luni de zile de obicei, ceea ce are rezultat si o dereglare mai mult sau mai putin accentuata a urmatoarelor cateva (4-6) cicluri menstruale si producerea unor sangerari inexplicabile si imprevizibile intre menstruatiile care de obicei sunt atipice ca si manifestare sau cantitate de menstruatie eliminata. Multa sanatate!