| Anonimak22 a întrebat:

Buna fetelor... Am 14 ani si am o relatie cu un baiat de 17 ani. Eu m-am decis ca de ziua lui de 18 ani sa-i fac cadou prima noapte de dragoste. Pentru mine e pentru prima data... Va rog puteti sa imi dati niste sfaturi? E bine din punctul vostru de vedere ce imi doresc ca fac

9 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

La 14 ani si cateva luni este cam devreme sa-ti incepi viata sexuala. Ar fi bine sa amani inceperea vietii sexuale pana la implinirea varstei de 18 ani.

| LPCTSTR a răspuns:

Tu realizezi ca te-ai gandit la cel mai prost cadou posibil pe care o fata il poate face partenerului?
Nu discut subiectul pe tema stricatului de mica si nici nu ma gandesc la ce sentimente va avea el cand va realiza ca a facut sex cu o pustoaica de 14 ani.
Adica da-o draq, nici onoare nu mai exista in zilele de azi?
Daca se scapa pe la altele? Nu realizezi ca te vor numi unii "curva"?
Si cum chiar nu te intereseaza viitorul, o poti face linistita si la batraneti te vei putea gandi la puterea cartii si daca acea noapte care putea sa-ti dea startul problemelor si al carierei de fetita de pe centura, nu ar fi existat.
Alegerea este de partea ta si bineinteles poti asculta de sfaturile pozitive cum ca "la 12 ani altele o fac si se simt bine". Poti crede o minciuna insa poti crede si o opinie.

| kar1GaNNN a răspuns:

Esti "mare", în ziua de astăzi unele incep de la 12-13 ani.
Deci fa-i cadou frumos.

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu cred ca e cel mai indicat...cadou pe care sa l oferi iubitului la majorat. Ai 14 ani si e prea devreme sa ti incepi viata intima din punctul meu de vedere. Nu esti pregatita fizic si psihic la varsta asta pentru asta. Mai asteapta macar un an doi pana sa faci pasul asta ca sa fii sigura 100 la % ca iti doresti lucrul asta si n o sa ai regrete dupa. Foloseste ti imaginatia sigur gasesti un cadou potrivit pe care sa l daruiesti iubitului tau. Si nu trebuie sa fie unul foarte scump ca sa i arati ca tii la el. Daca simte ceva pentru tine sigur va aprecia efortul. Acum tu decizi ce e mai bine pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine.
Fă-i alt cadou.

| AlexSalling a răspuns:

Draga mea, daca ti-e iti place de el, nimic nu te poate opri. Asta da, varsta consintamantului sexual aici, in Romania este de 15 ani (ma refer la tine). Deci daca vei avea 15 (in momentul in care el face 18), va fi mai "legal". Oricum, daca-ti place de el si esti sigura, e ok si cand face el 18.

| artemidak a răspuns:

Vrei un sfat?
Îți recomand sa nu faci asta.
Da poate ceva,, joculețe"!
Dar nu,, dragoste"!
Ba chiar m-as bucura ca nu e vreun prefăcut care sa ma bată la cap sa o fac…
Dacă vei face asta vei regreta.
Si dacă afla careva?
Tu știi ca eu pe alea de 12-15 ani care isi incep viața sexuală la așa o varsta le privesc cu mila și scârbă?
Adică după părerea mea la vârstele alea nu trebuie sa îți asiguri un loc pe centura, ci sa înveti.
Pana la urma ai doar 14 ani!
Mai așteaptă!
Măcar pana la 17!
Dar Dacă nu vrei varianta de mai sus atunci fa-o protejat.
Funda?

| Mada1920 a răspuns:

Nu este deloc potrivit si nu pentru ca spun eu sau poate alte 50 de persoane...un prim motiv pentru care eu consider ca nu este o alegere buna este grija majora pe care o sa o ai mereu mintal. Luna de luna o sa stai cu teama de ce iti intarzie, de ce nu iti vine, daca ai ramas insarcinata, daca a scos-o la timp, daca a "scapat" in tine si tot asa. Un alt motiv garantat este ca incepandu-ti viata la 14 ani la 20 de ani o sa ajungi sa fii satula, sa te simti mai mare decat esti, practic sa sari peste perioada minunata a varstei tale. Alegerea iti apartine in totalitate, insa inainte de toate documenteaza-te in totalitate despre tot ce inseamna sex si sarcina.

| Alexandra1120 a răspuns:

Daca tu simti ca e bine atunci e bine. Dar parerea mea este ca esti cam mică, totusi stai linistita, nu esti prima si nici ultima care o face la varsta de 14 ani.