| AdelinaEDA a întrebat:

Buna fetelor! Am o intrebare pentru voi, cele care ati folosit sau folositi anticonceptionalele Karissa. Deci. pe la sfarsitul lunii iulie mi-a venit menstruatia si din prima zi am inceput sa iau Karissa *e prima data cand iau anticonceptionale*. Mi-au fost recomandate de dr ginecolog, ca metoda cotraceptiva. Insa sunt putin stresata, deoarece dupa terminarea ciclului, au inceput un fel de mici sangerari, uneori mai rosiatice sau maronii, dar nu asa tare incat sa am nevoie sa imi pun absorbant, rar cand vad cate 1-2 picaturi pe chiloti, in rest le observ cand merg la baie sau cand fac dragoste cu prietenul meu. As vrea sa stiu daca e normal, daca ati patit si voi asa, Va multumesc! :*

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

DA aceste mici sangerari sunt absolut normale in primele2-3 luni de folosire a acestei metode contraceptive. Doar daca sangerarile vor continua si dupa trecerea a primelor 3 cicluri va trebui sa i te adresezi medicului care ti le-a prescris pentru a le inlocui cu altele cu continut mai mare de hormoni. Multa sanatate!