| Issabelle6789 a întrebat:

Eu iau anticonceptionale(este prima luna si le-am luat din prima zi a inceperii menstruatiei) dar problema este ca menstruatia teoretic s-a terminat de o saptamana si eu inca mai am sangerari :-( nu cat sa fie nevoie de absorbant ci doar pete de sange maronii ori uneori culoare normala.Am inteles ca este normal in primele luni dar oare ar trebui sa schimb anticonceptionalele? As merge la ginecologul care mi le-a prescris doar ca nu prea stiu sa vorbesc in limba de aici si nu locuiesc in Romania. Daca fac sex neprotejat poate fi sangerarea o problema? Aceasta sangerare indica faptul ca nu sunt protejata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cu privire la sangerarile care se pot produce pe perioada administrarii pastilelor AC : ""Adevărul este însă că se întâmplă deseori şi, în marea parte a cazurilor, nu avem motive serioase de spaimă - pur şi simplu DOZA de hormoni pe care o înghiţim ca să ne suprimăm ovulaţia este prea slabă pentru noi, iar medicul trebuie să ne schimbe pilulele cu unele mai "puternice".
Pilulele de nouă generaţie prescrise prima data pot sa conţina dozele de hormoni de la cele mai mici care apoi sunt marite treptat; de regula medicii care le prescriu pornesc, de obicei, cu cea scăzută "porţie" de hormoni, ca să tot adauge apoi până la valoarea potrivită fiecarui organism.
De altfel, este important sa reţineţi că în primele 3 luni de când aţi început anticoncepţionalele, producerea spottingului este perfect normal."" http://www.csid.ro/......g-9781086/ ..Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Menstruatia nu ti s-a teminat, odata ce continui sa ai sangerari!
Nu-i normals a nu se opreasca si trebuie sa amergi de urgenta la medic sa ti le schimbe, insemnand ca nu ti se portrivesc tie!

| corbulalbrosu a răspuns:

In primele 2-3 luni pot sa se produca sangerari slabe in zilele de administrare a pastilelor AC, a caror frecventa de producere se va diminua progresiv pana la disparitia completa. Doar daca sangerarile se vor produce si in lunile urmatoare cu aceeasi frecventa si intensitate va trebui sa megi pentru a discuta cu medicul ginecolog care ti-a ales si recomandat produsul folosit. Fiindca prima pastila AC a fost administrata chiar din prima zi de incepere a menstruatiei, adica prima zi a actualului ciclu menstrual, protectia contraceptiva s-a instalat chiar din acel moment si in consecinta s-ar fi putut intretine contacte sexuale neprotejate cu ejacularea spermei in vagin chiar din momentul de incepere a acestei metode de protectie. Intre sangerarile existente si protectia produsa de pastila AC nu exista absolut nici-o legatura deci poti intretine contacte sexuale neprotejate fara nici-o teama sau retinere. Multa sanatate!

| Issabelle6789 explică (pentru corbulalbrosu):

:-( dar este "normal" ca aceste sangerari sa dureze pe toata perioada lunii? Ar fi mai bine sa nu mai intretin relatii intime poate fac mai mult rau?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Issabelle6789):

NU prea. De obicei sangerarile se produc in ultima treime a pastilelor AC adica in momentul administrarii pastilelor din saptamana a 3-a (a 14 si 21-a). S-ar putea ca medicul ginecolog sa- ti schimbe marca de AC cu o alta incepand chiar din a 2-a luna.