| anamimanonim a întrebat:

fetelor! (intrebare va este adresata voua). Cred ca si pe voi va deranjeaza parul inginal, la fel ca si pe mine. Eu am 13 ani (poate ca va intereseaza) si maine trebuie sa port costumul de baie. Pana acum nu am avut par jos si deci nu am avut nicio problema. Insa, de curand am intrat la pubertate si a inceput sa cresca foarte lung. Deci, imi era foarte frica sa nu imi iasa pe langa slip, lucru care era foarte posibil (si foarte inestetic). Asa ca mi l-am dat cu crema. Credeti ca este prea devreme? Am facut o greseala? Eu am auzit de la unele fete ca de la o varsta mai mare trebuie sa te epilezi etc. De aceea, vreau sa aud si parerea voastra: PRO/CONTRA+ARGUMENTE.(daca vi s-a parut o intrebare stupida sau vi se pare ca am facut o greseala ENORMA sau mai stiu eu ce si nu va puteti abtine sa injurati, e problema voastra (descarcati-valaughing.)

Răspuns Câştigător
| niponX a răspuns:

Dragă ananimanonim,

Eu îți spun din proprie experiență:
dacă ești o persoană sensibilă și care nu suportă durerea, eu zic că cel mai bine e să îl lași așa. În cazul în care trebuie să porți costum de baie, ia-ți tip boxer. Am să îți spun mai încolo de ce.
în cazul în care durerea nu e pentru tine o problemă, epilatul cel mai bun e cu ceară (ceară caldă, nu benzi cu ceară rece)
de ce?
crema depilatoare nu face decât să ardă firul de după rădăcină și el crește aproape ca și cum te-ai da cu bic-ul. există șanse să te iriți când crește, să se îndesească, etc.
De acum, asta e, fapte e implinită, dar să știi pe data viitoare, să nu mai faci acest lucru.
dacă nu ești încă pregătită să suporți smulgerea pe acea zonă, nu te apila încă, dar din motive de igienă, trebuie să îl scurtezi, nu îl lași să crească prea mare, pentru că aduci microbi, etc.
Când ești pregătită de epilat, du-te la un salon, unde profesionistele vor știi cum să o facă cel mai bine, de unde să înceapă, astfel încât să nu te doară și încet-încet vei prinde tu mișcarea.
Odată ce tu elimini părul cu ceară, el se va rări, se va subția, dar să nu mai bagi cremă sau bic între epilări. Plus că, după ceară, părul crește în vreo 3-4 săptămâni, pe când cu celelalte metode în 2 maxim e la fel.
Asta e perioada pubertății, de acum devii o adevărată domnișoară și trebuie să înveți încet încet ce vei face. eu mă bucur că ai întrebat aici.
Ți-am spus, asta a fost din propria mea experiență.
Sper că ți-am fost de ajutor!

Cu drag,
niponX

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crema depilatoare de la farmec si totul este rezolvat, nu ai gresit deloc

| gingergirl1 a răspuns:

Si eu m-am facut prima data cu crema depilatoare acolo joshee hee [dar nu m-as mai face niciodata cu crema] si pe urma cu bicul, si e mai ok (in fine am 14 ani, deci nu e o diferenta enorma de varstawinking

| Aimèeeee a răspuns:

Nu stiu daca nu e normal sa te epilezi asa de la o varsta frageda, insa stiu ca nu e tocmai ok sa iesi cu el pe afara big grin, deci parerea mea, ar fi sa te epilezi dar sa nu folosesti bigul pentru ca exista maaaaari sanse sa te iriti. Cel mai bine te duci la un salon, sau si acasa dar sa ai grija pentru ca este o zona sensibila happy.

| anamimanonim explică:

Imi pare rau ca am putut sa dau o singura fundita. Celorlalti v-am dat vot. Va multumesc tuturor pentru sfat! happy Va pup! :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru anamimanonim):

Sa cresti mareeeee! kiss wave

| Dizzч a răspuns:

Sincer nu cred ca este o problema sa te epilezi la varsta ta..nu este o regula pentru cand incepi sa te epilezi, fiecare o face cand considera ca are nevoie. Dar trebuie sa fi atenta pentru ca este o zona destul de sensibila..acasa cel mai sigur te poti face cu crema. happy

| Mariab94 a răspuns:

Pro: nu conteaza varsta ca sa te intreti si sa nu lasi sa creasca o jungla happy