| andreaeeaeaaa a întrebat:

Buna fetelor o intrebare. midiana zilnic se poate lua si duoa menstruatie? mentionez este prescris de medicul meu ginecolog insa mi-e rusine sa il deranjez pentru atat.mi-a spus ca trebuie sa il iau 21 de zile dupa care pauza 7 zile si as vrea sa stiu daca il pot lua dupa menstruatie.astept raspuns
multumesc sa aveti o seara frumoasa

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

NU, nu se poata lua oricand. Prima folie o incepi in prima zi a unei menstruatii, nicicum altfel. Apoi, continui in ritymul impus, fara sa mai tii seama de menstratii. Adica iei 21 de zile, apoi faci pauza 7, iar in aceste 7 zile iti vine menstruatia, in a opta zi incepi o noua folie (indiferent daca mai sangerezi sau nu) si tot asa.

| corbulalbrosu a răspuns:

Administrarea pastilelor anticonceptionale (AC) Midiana se face numai pebaza indicatiei medicului ginecolog care te-a consultat si filosirea acestui medicament se face exact asa cum in mod sigur ti-a spus/explicat medicul. Fiecare blister/folie contine 21 comprimate albe care sunt active si 7 comprimate verzi care nu produc un effect, fiind asanumitele pastile placebo cu rolul de a tine evidenta zilelor de pauza. Fiindca nu ai mai folosit pana in prezent contraceptive hormonale este indicat ca administrarea oastilelor AC Midiana Zilnic sa fie inceputa in prima zi a ciclului tau menstrual, adica prima zi a sangerarii menstruale. Procedand asa adica prima pastila Midiana Zilnic inghitita in prima zi de menstruaţie, atunci vei fi protejata imediat/incepand din acel moment impotriva sarcinii. In cazul in care ratezi prima zi de menstruatie, atunci se poate folosi si cu incepere in zilele 2-5 ale ciclului/menstruatiei insa in acest caz, daca intentionati sa intretineti contacte sexuale in primele 7 zile, va trebui sa se foloseasca o metoda contraceptiva suplimentara (de exemplu un
prezervativ) pe perioada folosirii primele 7 pastille. Ca regula generala NU se recomanda sa se inceapa folosirea pastile AC indifferent de marca lor DUPA TRECEREA MENSTRUATIEI, adica dupa a 5-a zi a ciclului menstrual. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

,,Cand puteţi să începeţi primul blister?
Dacă nu aţi mai utilizat contraceptive hormonale în ultima lună
Începeţi administrarea comprimatelor Midiana Zilnic în prima zi a ciclului dumneavoastră (adică în prima zi a sângerării menstruale). Dacă începeţi administrarea Midiana Zilnic în prima zi de menstruaţie, atunci sunteţi protejată imediat, din acel moment împotriva sarcinii. Puteţi începe aministrarea şi în zilele 2-5 ale ciclului menstrual, însă, în acest caz, trebuie să folosiţi o metodă contraceptivă suplimentară (de exemplu un
prezervativ) pentru primele 7 zile de administrare a comprimatelor.'' Fagmentul explicativ este extras din : Prospect: Informaţii pentru utilizator (al producatorului Gedeon -Richter. Hungary)
Midiana Zilnic 3 mg/0, 03 mg comprimate filmate
drospirenonă/etinilestradiol

| alina2k18 a răspuns:

Pai e simplu, l-ai luat 21 zile ai facut pauza si ti-a venit, au trecut alea 7 zile?