| Dee68 a întrebat:

Ginecologul mi-a recomandat să iau Desorelle ca metodă contraceptivă... dar era atât de grabită încât mi-a explicat totul prea repede şi nu am reuşit să înţeleg. Poate ştiu fetele care iau Desorelle sau alte anticoncepţionale.
1. Dacă apar reacţii adverse (de ex greaţă sau ameţeli, vărsături care am înţeles că sunt normale), pastilele îşi mai fac efectul sau nu?

2. O să trebuiască să încep blisterul pe 4 sau puţin mai târziu când îmi vine ciclul, recent am fost răcită şi probabil voi mai lua pastile încă 2 zile de acum (panadol, fervex şi faringosept) influenţează aceste pastile efectul lor?

vă mulţumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca TU nu ai fost suficient de atenta sau poate ca nici doamna medic nu a reusit sa se faca perfect inteleasa, sa explice pe intelesul tau. Fiindca din cate inteleg folosesti pentru prima data aceste pastile AC, atunci in acest caz prima pastila anticonceptionala (AC) de pe PRIMUL BLISTER/FOLIE se foloseste/administreaza incepand cu PRIMA ZI DE MENSTRUATIE adica in PRIMA ZI A NOULUI CICLU MENSTRUAL. Procedand astfel SE INSTALEAZA protectia contraceptiva din prima zi/din acel moment si ca atare se pot intretine contacte sexuale neprotejate incepand din prima clipa fara a mai folosi un alt mijloc de protectie si barbatul poate ejacula fara retinere in vagin de fiecare data pe intreaga perioada/durata (de "n" luni urmatoare) cat va fi folosita aceasta metoda contraceptiva. Insa in cazul in care s-a ratat/a trecut prima zi de menstruatie si PRIMA PASTILA anticonceptionala DE PE PRIMUL BLISTER/FOLIE se administreaza intruna din urmatoarele 4 zile (a 2-3-4-5-a zi) adica pana in MAXIM ziua a 5-a a ciclului menstrual (niciodata nu este permisa folosirea metodei dupa ziua a 5-a) atunci PROTECTIA contraceptiva NU mai este asigurata chiar de la inceput si in acest caz in perioada primelor 7 zile aferenta primelor 7 pastile se va folosi in mod obligatoriu o metoda de protectie suplimentara in paralel cu protectia AC. Se va putea intretine sex neprotejat cu ejacularea spermei in vagin cu incepere DOAR dupa a 8-a zi. Dupa terminarea celor 21de pastile de pe primul blister si dupa trecerea celor 7 zile de pauza, cand se incepe administrarea noului set de 21 de pastile de pe urmatorul blister/folie nu mai exista nicio restrictie fiindca protectia anticonceptionala este deja instalata in organismul femeii, deci contactele sexuale se pot desfasura fara nicio retinere. Sper ca am fost suficient de explicit. Pastilele isi fac efectul indiferent de starile/reactiile adverse aparute. Multa sanatate!

| Dee68 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulţumesc enorm! Da e prima dată şi voi lua când îmi va veni ciclul luna asta.

2 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Farmacista stie mai bine. In cutie ai si un prospect.