| AlinaaRaluca a întrebat:

Imi place de un tip de mai mult de un an si suntem prieteni. Problema e ca eu vreau sa fim mai mult decat prieteni. De curand s-a despartit de iubita lui si eu si cu inca o fata ii "alinam" durerea prin faptul ca vorbim cu el. Insa fata care il ajuta mi-a mai furat un prieten in trecut,si am impresia ca si acum face la fel. De exemplu, astazi am iesit eu cu el iar fata aia a venit si ea oriunde mergeam noi. Dupa ce ea a plecat acasa, baiatul mi-a zis ca ma conduce pana acasa. Si am stat aproape o ora doar plimbandu-ne prin cartier si vorbind, fiind foarte sinceri unul cu altul, dar nu am discutat despre relatie, pentru ca el doar ce a incheiat una si nu as vrea sa ii aduc ami te. In seara asta cand i-am dat mesaj nu mi-a raspuns, apoi, abia dupa ce a iesit tipa aceea a inceput sa vorbeasca cu mine. I-am zis ca ma simt ca a 5a roata de la caruta si el imi zicea ca nu am de ce sa ma simt asa. Mereu ne trimitem inimioare insa el vorbeste cu foarte multe fete si trimite inimioare chiar daca nu le place. Rareori imi spune ca sunt frumoasa cand eu nu ma simt. De exemplu in seara asta mi-a zis ca suntem prieteni si eu eram ceva gen lesin de nervi laughing. Ma tem ca nu ma place chiar daca vorbesc cu el zilnic. Astazi m-a invitat acasa la el sa imi arate nu stiu ce colet i-a venit, desigur cu mama lui in casa. In schimb e foarte dragut si respectuos cu mine. Dar ma tem ca el tine mai mult la fata aceeia decat la mine chiar daca pe mine ma cunoaste de un an si pe ea de 4 luni...
Voi ce credeti? Ma place? Acum, punand intrebarea asta m-am convins singura ca nu ma place recitind ce am scris. Insa vreau sa aud si parerile voastre. Deci, care este parerea voastra?

6 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

In primul rand, nimeni nu stie 100% ce e in capul ceiluilalt, iar in al doilea rand nu are nici macar o relevanta de cat timp va cunoaste una pe cealata.
Poti sa cunosti pe cineva azi si sa simti ce n-ai simtit niciodata.

Pe de alta parte, este fix problema lui daca o alege pe ea- pentru ca nu e proprietatea ta.Intamplarile povestite de tine pentru mine nu prea au relevanta, deoarece implica Facebook, inimioare si alte minuni, pe care da, daca ti le pune nu inseamna neaparat ca te plac.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca are relevanta de cata vreme va cunoaste pe una, sau cealalta, dar are relevanta faptul ca el nu vrea pe niciuna, acum fiind taman dupa o despartire, cand se distreaza cu toate care se ofera.
Stai retrasa si nu-i da impresia ca esti disperata, ca s-ar putea sa te placa mai mult, decat cealalta care i se baga in suflet.

| sofisis a răspuns:

laughing)
Din pacate nu tine de tine daca te alege pe tine sau pe ea. Eu cred ca nu va va alege pe niciuna, dar ma rog.
Ma pun in situatia ta.
Daca sunteti suficient de mari ( gen puteti face sex), ai putea sa incerci sa il atragi ( nu sa faci sex cu el), sa fii sexy, senzuala, machiata, aranjata etc. Sa inceapa sa te vada cu alti ochi. Asa, o sa fii bagata in friend zone.
Uite o experienta de-a mea : mi-a placut mult de un baiat. El atunci nu ma placea la modul ala. S-a combinat cu o prietena de-a mea, de fapt cu doua laughing)
Dar cu mine statea non stop. Chiar si fiind cu ele.
Ideea e ca la un moment dat m-am enervat si am disparut din peisaj. Mi-am facut prieten. Si-a vazut fiecare de ale lui. Dupa vreun an sau cam asa ne-am reintalnit. Am iesit in club. Eram total altfel decat ma stia el. Eu sunt stilul mai sport, facand sport aproape toata viata. In seara aia eram pe tocuri, machiata, aranjata, cu cracii la vedere. Nu pentru el. Asa s-a nimerit sa am chef sa ma imbrac. Jur ca nu au trecut 2 ore si-mi zice "hai, plecam?" laughing) Eu atunci deja nu mai voiam o relatie cu el dar tot ma atragea fizic. Nu s-a legat nici o relatie de amor dar am petrecut o perioada foaaarte misto cu el. Inca suntem prieteni. Acum fiecare e cu ale lui dar niciodata nu ne-am lasa la greu. Si daca ne vedem o data la 2 ani, parca reluam prietenia de unde a ramas.
Ma rog, ideea e ca nu trebuie sa fii mereu la dispozitia lui. Trebuie sa stie ca exista si competitie. Trebuie sa stie ca poti fii ok si happy fara el. Si tu trebuie sa intelegi ca nu mereu iese cum vrei tu. Poate ca e menit sa fie altfel intre tine si el.

| SG1995 a răspuns:

Stii cum e, voi femeiile dupa o relatie esuata cautati tipi ratati care sa va ridice stima sine, dupa care ii aruncati la gunoi, in schimb noi barbati in aceeasi situatie vulnerabila avem nevoie de...sex, asa trecem printr-o chestie nasoala ca asta. Deci daca il vrei cu adevarat sfatul meu e simplu, e vulnerabil emotional, deci fii finuta, sensibila si senzuala, fii ce ai nevoie, si fa naibi sex cu el, in starea in care e, o partida de sex e bine venita. Si aici nu ma refer la sex din mila, ma refer la o situatie in care tu cu el, vorbiti de fosta, de cat de ranit se simte, iar tu faci o mica miscare, care ei bine mai departe stii cum merge. Daca ii scoti slabicunea la iveala cui pe cui se scoate. Dar presupun ca esti prea feminina, si prea mandra si prea "demna" sa iei meu in seama, probabil dezgusta raspunsul dat, dar hey, asta sunt barbati sunt sincer. Desi nu totul se reduce la sex, in cazul de fata o partida de sex cu implicare emotionala, adica arati ca iti pasa de el, de sentimentele lui, il va face sa fie al tau fara indoiala. Oricat n-am recunoaste, ne place sa fim vulnerabil in fata voastra, a femeiilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Distanteaza-te putin de el si vezi ce se intampla.Îi stai prea mult la dispozitie.Nu sa il ignori complet, doar sa nu mai fii pe post de cea mai buna prietena a lui, ci sa incerci sa il atragi cum ai face-o in mod obisnuit.

| 2005maruisa a răspuns:

Uite iti dau un sfat am si eu un iubit suntem de 4 luni împreuna si i-l placeam din clasa 3 in clasa 6 am renunțat la el crezând ca nu ma place si chesti de genul înainte de ziua mea el imi trimite mesaj si nu știa cum să-mi zică ca dacă vreau sa fiu cu el împreuna dupa cateva zile mi-a zis eu am spus ca vreau sa fiu cu el si asa sa întâmplat chiar dacă mai exista certuri între noi ne împăcăm foarte repede si vreau să-ți zic sa afli ce lucruri aveți in comun sa afli ce ii place iar tu sa-i faci un cadou si dacă iti spune de ce i-ai dat un cadou ii spui ca ti la el foarte mult sa stii ca uni băieți prefera ca fetele sa facă primul pas. Sper ca te-am ajutat