| Anonim9800 a întrebat:

În data de 23.03 am luat anticonceptionalul Logest iar dupa 4 ore am avut o ușoară diaree. Intrebarile mele ar fi:
1. Oare anticonceptionalul si-a facut efectul in corpul meu in cele 4 ore sau l-am eliminat?
2. Aș vrea sa stiu daca am procedat corect continuand sa iau Logest dar cu conditia sa ne protejam suplimentar pe o perioadă de 7 zile? Întreb acest lucru pentru ca am citit pe prospect ca daca am diaree trebuie sa procedez ca in cazul in care am uitat sa iau o pastilă.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai procedat CORECT. In cazul situatiilor cum este cea descrisa, este indicat sa fie administrata urmatoarea pastila AC de pe blister chiar daca procedand asa se va scurta cu 1 zi ciclul menstrual, sau sa fie administrata o pastila AC de pe un blister de rezerva. De asemenea este recomandat ca in urmatoarele 7 zile sa fie folosita suplimentar/in paralel si o a 2-a metoda de protectie contraceptiva. Multa sanatate!