| Costinamiha a întrebat:

După ce am luat pastila de anticoncepționale, la jumătate de ora aveam dureri abdominale si senzație de diaree, dar am adormit si am avut diaree cam la șase ore după ce am luat pastila, a fost apoasa, dar din ce am mai citit, efectul pastilei scade daca as fi avut mai mult de patru scaune pe zi, eu am avut unul singur si după șase ore după ce am luat pastila, poate fi scăzut efectul anticoncepționalelor? Va rog sa-mi răspundea!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Protectia se diminueaza sau se pierde doar in situatia in care pastila AC este eliminata prin voma in primele 1-2 ore si nu se administreaza o a 2-a pastila AC. Din moment ce pastila s-a dizolvat in stomac si a ramas in organism, hormonii existenti in compzitia sa trec in sange astfel ca prin fecalele epulzate dupa mai multe ore, din organism se elimina DOAR partea inactiva a pastilei nu si hormonii care in primele 1-2 ore trec in sange. In concluzie efectul de protectie contra formarii unei sarcini ramane acelasi; neafectat. Se pare ca nu reusesti sa intelegi un lucru extrem de simplu. Toata aceasta panica a ta este absolut inutila. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranță este un efect advers al pastilei, ţinând cont de cele șase ore.
Eu cred că și-a făcut treaba, însă pentru siguranța ta, așteaptă o săptămână și fă un test de sarcină.

| De_Femei_Katalin_Agatatorul_1942 a răspuns:

În momentul de față cred că ești însărcinată deci mult noroc cu creșterea copilului.