| Latch a întrebat:

In semestrul al II-lea m-am mutat impreuna cu parintii mei in alta tara. Aici la noua mea scoala este un baiat pe care-l plac, e din scoala. El e mai timid din cate am observat, dar mereu cand ma vede imi zambeste, parca se bucura atunci cand ma vede. O data cand ne-a dat drumul de la ora mai repede, am iesit in curte cu cativa colegi de clasa in fata mea si cand i-a vazut pe ei a inceput sa ii se lumineze fata parca stia ca vin si eu dupa ei, iar apoi a zambit cand m-a vazut. Acum nu vreau sa interpretez gresit dar parca cred ca ma place voi ce credeti, vreau sa va da-ti cu parerea nimic mai mult? Mai e o problema baiatul de care-mi place e de culoare, e negru, imi e frica pentru ca poate lumea o sa comenteze gen: „Uita-te la fata aia alba e cu un baiat negru" si o sa-si bata joc de noi ca suntem de rase diferite, credeti ca se va intampla asta? Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Gresesti, lumea o sa zica "Uita-te la baiatul acela frumos, negru, e cu fata aceea alba, spalacita: oare ce a vazut la ea?".

| Emilian65 a răspuns:

Daca el te place, raspunde-i si tu cu aceeasi moneda. Chiar daca este de culoare, iubeste-l si lasa gura lumii sa vorbeasca vrute si nevrute.

| Lawliet14 a răspuns:

Ce conteaza ca e negru? Daca erai tu neagra?

Cat despre el, ca sa-si faca curaj ar trebui sa te apropii de el. Nu neaparat sa-i zici din prima ca-l placi, dar sa-i motive ca l-ai putea placea. Daca ai stil, umbla el dupa tine cu limba scoasa!

Probabil ca vorbesti cel mai probabil de Italia, ei bine lasa rasismul! Serios. Cei care-l judeca prin simplul fapt ca e de culoare, nu merita sa-ti fie prieteni. Iar de restul nu va intereseaza...

| jojo92 a răspuns:

Stai linistita lumea a trecut de mult se ideile preconcepute cu ar fi rasismul. Daca tie iti place ceva trebuie sa te bucuri de lucrul acela.Atentie totusi nu ted la el, te va considera usoara ca majoritatea. Daca te place va veni el la tine.