| anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea mea este pentru o prietena de-a mea,care nu are cont pe TPU si as dori sa stiu : Si-a inceput viata sexuala in urma cu cate saptamani insa nu i-s-a rupt himenul si in timpul contractului sexual a durut-o foarte tare si a sangerat. Intrebarea este,ce sa faca acum? in cazul de fata? pentru ca daca mai incearca o doare foarte tare, dar nici nu stie daca mai esti virgina sau nu.
Astept, raspuns de la cineva care chiar stie..si imi poate da un raspuns explicit.

4 răspunsuri:
| Picasso a răspuns:

Data aviatoare sa nu mai faca doar de dragul lui, si sa nu mai stea atat de tzapana, poate ca ii este frica ca o pierde, nu stiu! Sau zii lu boufreinul ei sa isi caute pe alta cu experient smug, succes!

| Angelofdemon a răspuns:

Si nu a sangerat*

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că mai eşti virgină ( nici dpdv fizic )!
Este suficientă o penetrare ce 2-3 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Dacă durerea persistă ( sau apar usturimi, mâncărimi, etc. ), atunci poate fi vorba de o infecţie genitală şi TREBUIE făcut un control ginecologic!

Toate cele bune.

| alisuc a răspuns:

Himenul ei poate fi destul de elastic daca zici ca nu a sangerat poate ca i s-a rupt sau nu si eu cand am facut-o prima data nu am sangerat si himenul nu cred ca mi s-a rupt pentru ca e destul de elastic la un moment dat fie acum fie mai tarziu oricum o va durea pentru ca asa se intampla la inceput ca sa fie sigura daca mai e sau nu se poate duce la un ginecolog. De obicei trebui sa iti curga putin sange dar poate ea are himenul elastic. Sper ca te-am ajutat bafta!