| Angelofdemon a întrebat:

Intrebarea mea este pentru o prietena de-a mea,care nu are cont pe TPU si as dori sa stiu : Si-a inceput viata sexuala in urma cu cate saptamani insa nu i-s-a rupt himenul si in timpul contractului sexual a durut-o foarte tare si a sangerat. Intrebarea este, ce sa faca acum? in cazul de fata? pentru ca daca mai incearca o doare foarte tare, dar nici nu stie daca mai esti virgina sau nu.

Astept, raspuns de la cineva care chiar stie..si imi poate da un raspuns explicit.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu mai este virgina. Virgina este doar o persoana care nu a avut niciodata contact sexual.
In al doilea rand, faptul ca a avut o durere si o sangerare (chiar daca doar o picatura cat un varf de ac) certifica cu siguranta ca himenul s-a rupt. Daca are dureri la peste 10 zile de la primul contact sexual (presupunand ca a respectat pauza necesara de 5-7 zile dupa deflorar) sa se prezinte urgent la ginecolog, fiindca inseamna ca are o infectie genitala.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o deflorare, partenerul trebuie să fie blând cu ea.
Nu mai este virgină.
Pa, pa.

| ywar a răspuns:

Pai o sa o mai doara pentru ca probabil nu i s-a rupt himenul complet. E la primele raporturi sexuale si e mai greu, e normal sa fie asa. Dar cu timpul va fi bine si durerea va disparea. Acum daca baiatul se pricepe si el putin mai diminueaza din durere cu putin preludiu. Cred ca totusi ca tu esti aceea.

| Alcyon a răspuns:

Daca a sangerat inseamna ca i s-a rupt himenul. Virgina oricum nu mai e, daca a intretinut relatii sexuale. De durut o s-o doara mult si bine, inca cateva saptamani sau chiar luni de-acum incolo, pana ii devine vaginul elastic. Din pacate, in cazul femeilor, placerea vine cu experienta.

| pietrean a răspuns:

Cand ai un raport sexual, himenul se rupe si poate sa curga sange(sunt cazuri in care nu curge,sau nici nu simti ca te-ar durea ceva).Dar virgina,sigur nu mai este! Daca nu a incercat si a doua oara,de unde sa stie daca o sa doara sa nu? O data inceputa si facuta "treaba", trebuie sa continue, daca nu acum si cu el, alta data, cu alt cineva si tot se v-a intampla!

| Andraaaaaa14 a răspuns:

Cred ca prietena aia de care spui esti de fapt tu. Si ce intrebare poti sa pui si tu. Nu are ce sa faca decat sa mai faca sex si poate o sa i se rupa. Si cum naiba sa mai fie virgina daca s-o ***.

| Kent_Veronika_1984 a răspuns:

Daca a avut sangerare clar nu mai este virgina! himenul nu se rupe partial si se sudeaza el la loc, o data rupt putin e rupt!