| anonim_4396 a întrebat:

Iubitul meu pleaca in alta tara 2 luni. Pot intrerupe anticonceptionalele sau trebuie sa le iau in continuare?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! cred ca cel mai bine e sa consulti medicul, anticonceptionalele se iau cu un scop, si banuiesc ca intreruperea lor brusca, si apoi iar luate, nu vor avea continuitate si vor aparea reactii adverse.e bine sa ceri sfat chiar si medicului de fam.
O zi buna!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele se intrerup numai cu acordul ginecologului, dupa o consultatie. Iar intreruperea minima este de 3 luni, cea optima de 6 luni. Mergi si discuta cu medicul, fa o consultatie si iti va spune ce trebuei sa faci. Nu te poti juca cu un tratament atat de complex.

| mona a răspuns:

Din cate stiu, anticonceptionalele nu trebuie intrerupte asa cand ne vine noua, cere si parerea unui ginecolog sau medic de familie dar eu zic ca nu ar trebui intrerupte

| Azµre a răspuns:

Daca le-ai luat doar pentru protectie si nu pentru chisturi ovariene, este ok poti sa intrerupi cand termini folia pe care ai inceputo. Si poti face pauza cat vrei, apoi cand incepi iarasi la fel prima zi de ciclu si abia dupa 7 zile isi are efectul de 100% protectie. Sper ca te-am lamurit.