| kiti12 a întrebat:

Joi am facut doua teste de sarcina diferite si la ambele am avut rezultat pozitiv. Dupa aceia am inceput sa iau Progesteron dupa cum a zis doctorita mea. Azi am facut Inca un test de sarcina dar a avut rezultat negativ. Menstruatia intarzie de 6 zile, temperatura bazala in continuare ridicata. Poate fi negativ din cauza ca nu era urina de dimineata?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul testelor de sarcina care se efectueaza pe baza urinei sunt nesigure si din acest motiv sunt considerate ca fiind de fapt doar ORIENTATIVE. Un rezultat intotdeauna CORECT si SIGUR in proportie de peste 98% se poate obtine DOAR prin analiza sangvina efectuata intr-un laborator de analize medicale. In functie de valoare determinata privind cantitatea de hormon de sarcina hCG existenta in sange, se deternina cu destula precizie si varsta sarcinii din acel moment. Tu esti cea care decizi daca doresti sa fii sigura sau nu privind posibilitatea de a fi sau nu insarcinata. Multa sanatate!

| kiti12 explică (pentru corbulalbrosu):

Maine am programare pentru analiza de sange, dar nu stiu ce sa cred, sunt foarte ingrijorata.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru kiti12):

Greu de dat un raspuns corect. Ar trebui sa te increzi in spusele d-nei medic fiindca ea te-a examinat si ti-a propus tratamentul de urmat pe baza celor constatate. Rezultatul analizei de sange te la lamuri pe deplin si fara gres. Sanatate!