| Mysteryossa a întrebat:

joi fac 3 saptamana de la ultimul contact sexual avut.in urma acelui contact, prezervativul s-a rupt, el a terminat in mine dar eu am luat pilula de a 2 a zi.ciclul menstrual mi-a venit pe data de 3.intrebarea mea este: daca mi-a venit ciclul, mai e nevoie e fac test de sarcina? e posibil sa fiu insarcinata? tin sa mentionez ca acum 2 luni am fost nevoita sa iau pilula de a2a zi.stiu ca nu e bine sa iau pilula din nou la doar o luna dupa prima dar de data asta am fost la medic imediat dupa ce s-a intamplat, si mi-a spus ca e singurul lucru pe care il pot face. ast rasp. funda si voturi

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
ATENȚIE mare, pilula de urgență se administrează de două ori pe an, nu face din asta o metodă permanentă. Sigur nu i-ai spus medicului că ai mai luat o doză de șoc cu puțin timp în urmă!
Partenerul să folosească prezervative de calitate, în termen și să fie atent la mânuirea lor.
Nu mai este nevoie de testul de sarcină.
Pa, pa.