| MeGustaSiempreTu a întrebat:

In luna iunie am avut ultimul contact sexual protejat, prezervativul nu s-a rupt. Menstruatia mi-a venit cu o zi mai tarziu, luna aceasta, adica pe 12 iulie. Tin sa mentionez ca am 17 ani. Intrebarea mea este urmatoarea. Daca mi-a venit ciclul, si prezervativul nu s-a rupt, am cum sa fiu insarcinata? Ca am auzit ca menstratia poate veni si peste sarcina, insa menstruația mea a venit ca de obicei... Multumesc in avans.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este determinat stiintific si medical ca este IMPOSIBIL sa se nasca/formeze o sarcina in ultima saptamana a ciclului menstrual, chiar si in situatia in care de fiecare data sexul este neprotejat si intotdeauna sexul se finalizeaza cu ejacularea intentionata a spermei in vagin. Pornirea menstruatiei la data preconizata/calculata si desfasurarea acesteia in conditii similare cu cele anterioare (timp, cantitate, culoare flux, etc.) reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior, cel care abia s-a terminat NU S-A FORMAT O SARCINA. Menstruatia peste sarcina, sau asa numita menstruatie falsa se manifesta complet diferit din toate punctele de vedere fata de cele obisnuite/normale. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ultimul contact sexual nu ne intereseaza cand a fost, ca nu-i relevant in cazul asta, relevante sunt doar cele facute fara prezervativ in perioada fertila!

| neutrino a răspuns (pentru Violleta2022):

Scuza-ma ca intervin, dar nu-ti recomand sa faci sex neprotejat in perioada "nefertila" si apoi sa stai linistita ca totul va fi ok.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru neutrino):

Perioada ultimelor 9-10 zile ale ciclului menstrual sunt in proportie de 99, 99% nefertile, perioada in care formarea unei sarcini este IMPOSIBILA. Este studiat si determinat stiintific prin cercetari medicale.

| neutrino a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Departe de mine gandul sa intru in polemica cu cineva care este atat de bine documentat asupra acestui subiect si sincer iti doresc sa ai dreptate in viata ta sexuala. Totusi, incearca sa discuti acesasta tema si cu parintii tai (care au o anumita experienta de viata, deloc de neglijat ) si poate ca iti vei completa putin bogata ta cultura asupra acestui subiect, mereu fiind loc in cultura fiecaruia dintre noi, pentru o informatie utila.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru neutrino):

Ambii mei parintii au murit murit de batranete de multi ani si nici eu nu sunt prea departe. Una imbracata ciudat si cu o coasa drept accesoriu a inceput sa-mi dea si mie tarcoale. Vorbesc pe baza unor vaste cunostinte obtinute prin studiu de cel mai inalt nivel, cat si a unei tumultuoase vieti sexuale personale.

| Andrwandu a răspuns:

Buna, daca totul a decurs ok, nu inteleg de ce te ingrijorezi... nu stiu sa iti raspund cu exactitate la intrebare, dar nu cred ca e posibil tongue.