| andamiron1 a întrebat:

prezervativul s-a rupt in timpul actului sexual iar partenerul nu a ejaculat. Totusi am luat pilula de a doua zi. Mentionez ca ciclul menstrual trebuia sa apara fix urmatoarea zi, dar deja este a 3-a si nu a venit. Presupun ca este de la pilula, zic eu. Am luat pilula la interval de o ora de actul sexual. Plus ca ovarele ma dor ca inainte de menstruatie. Exista posibilitatea unei sarcini? Nu am avut si nu am simptome de sarcina.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU ai fost NICIO CLIPA in situatia de a ramane insarcinata.In aceste zile de imediat dinaintea menstruatiei, formarea unei sarcini tine DOAR DE O MINUNE sau de un ACCIDENT cu o probabilitate de a se intampla de maxim 1-3 %. Ai procedat intr-un mod ABSOLUT IRESPONSABIL deoarece ti-ai destabilizat intregul ciclu hormonal pe termen lung.NU AI FOST SI NU POTI FI IN SITUATIA DE A FI INSARCINATA. Deoarece hormonii din pastila nu au asupra a ce sa actioneze acestia acum actineaza haotic in organismul tau. Aproape sigur vei avea o sangerare in urmatoarele 4-6 zile care poate dura mai multe zile (3-5) care este posibil ca in situatia actuala sa reprezinte menstruatia propriu zisa. Menstruatia in mod normal ar trebui sa se porneasca la data normala, insa acest lucru in acest moment depinde in ce mod vor actiona hormonii introdusi in organism absolut INUTIL si cu totul IRESPONSABIL.Singurul lucru ce poti face in acest moment este cel de a astepta si spera ca efectele adverse sa nu fie prea intense.Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine nu poti fi insarcinata.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Aceasta intarziere este cauzata de pilula de a doua zi. Aceasta introduce in organismul tau o cantitate e hormoni, care, da tot sistemul hormonal peste cap. Este normal sa iti ingtarzie cateva zile, dar, daca vezi ca iti intarzie mai mult, nu astepta si mergi la un doctor. Bafta! happy

| Dante30 a răspuns:

Buna nu-s doctor sau ceva dar macar sunt mai citit ca tine aparent, Te-ai dereglat hormonal, detalieaza cum I s-a rupt etc adica s-a rupt in capat sau unde, iar daca el nu are scurgeri exagerate nu ar fi risc de nimica, Si ai facut o prostie cu pilula, fiindca aia ar cam fi cauza principala a dereglari tale.
Daca el nu a ejaculat/a avut scurgeri eu zic ca iti faci griji degeaba.