| anonim_4396 a întrebat:

Buna,joia trecuta trebuia sa fie ultima pastila din blister, apoi sa fac pauza de 7 zile. Eu am luat pana azi in continuare pt ca vreau cnd merg la mare sa fie ok si as vrea de maine sa fac pauza aceea de 7 zile. Intrebarile mele sunt daca este in regula, daca raman protejata si cand incep urmatorul blister trebuie sa iau unul nou si nu din cel inceput deja?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este o metoda des folosita de a amana menstruatia insa deloc recomandata. Vei ramane protejata pe perioada de pauza insa in a 8-a zi obligatoriu vei reincepe administrarea pastilelor de pe un blister NOU cu toate cele 21 de pastile, adica in nici un caz nu se administreaza pastilele ramase. Totusi de ce nu adresezi aceasta intrebare medicului ginecolog care ti-a prescris tipul/marca de AC? El este singurul care stie/poate sa-ti dea raspunsul cel mai competent.Multa sanatate.