| anonim_4396 a întrebat:

Buna la toti. Iata povestioara mea. Cu un an in urma am mers la o zi de nastere, si ca toti care eram acolo am servit si eu. Era si prietenul meu, pina la urma nu stiu cumde am patit-o ca mi-a bagat degetul in vagin odata, dar m-a durut foarte tare, dupa aceea nu mi la mai bagat, nu am singerat delocul, pina atunci nu aveam dureri menstruale, dar de atunci am niste dureri nebune cind am ciclu, mai ales dureri de spate, si asa o tine de un an deja.Nu merg la medic pentru ca am 17 ani, si fara parinti nu pot, dar daca afla mama sau tata de asa ceva ma omoara. Nimeni nu stie de asta, adica ce s-a intamplat in seara aceea. Relatii nu am avut niciodata. Eu cred ca sunt racita la ovare. Dar care este parerea voastra, oare mai sunt eu virgina sau nu? Si care pot fi urmarile lasa ceva? Recunosc ca in timpul ciclului am niste dureri, ca nu le suport, uneori pling de la ele. Si de atunci in fiecare luna imi curge ceva alb de la ovare. Dar in timpul ciclului numi curge.Sincer nici nu stiu ce sa ma mai gindesc. Chiar mi-am pierdut virginitatea?

40 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti merge la ginecolog singura la 17 ani. Probabil prietenul tau a fost murdar pe maini si ai luat o infectie de pe mainile lui murdare 9desi nu inteleg ce legatura are asta cu faptul ca tu ai lucrat ca chelnerita si ai servit la mese).
Nu mai esti virgina, masturbarea de catre partener este contact sexual. da, ti-ai pierdut virginitatea, trebuie sa te gandesti inainte la urmari, nu dupa.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Brigaela):

Sărut mîna scuze că intreb, de unde reiese că ea ar fi fost chelnerită la petrecerea aia? Că ea a zis că asa cum erau toti acolo a servit si ea, eu din ce zice ea trag concluzia că a băut, nu că ar fi servit la mese. Vă cer scuze dacă am inteles gresit eu.

| FluTuraSh29 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Eu nu eram chelnerita, eram oaspete

| Brigaela a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

A servi nu are niciodata sensul de a consuma alcool, ci numai de a servi mancare si bautura pentru altii. A zis ca a servit, ca era multa lume, deci a dus mancare si bautura invitatilor. Verifica DEX_ul,, nu stiu de unde ai tras concluzia ca a servi inseamna a consuma alcool, dar nu inseamna niciodata. Totusi, cea care a pus intrebarea este o persoana acre in mod cert a fost la scoala, macar 4 clase, are si internet, nu cred ca ar face o asemenea greseala grosloana, de complet analfabet, de ce o acuzi de asa ceva?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Brigaela):

Sărut mîna nu acuz pe nimeni de nimic, cum v am zis așa mi s a părut mie, multi oameni folosesc acest termen cînd mănîncă am servit, si de aceea am crezut că si ea la acest lucru se referă. Dacă am gresit vă cer si dumneavoastră si fetei scuze.

| FluTuraSh29 a răspuns (pentru Brigaela):

Pina la urma toate prietenele o ajutam sa aranjeze masa

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Brigaela):

Vede ti dna Brigaela că am am avut dreptate, fata nu servea la masă, ea a servit 2 pahare de sampanie, a ti inteles dumneavoastră gresit, asa zic toti cînd mănîncă sau beau am servit.Asa că lăsa ti dexul.

| Brigaela a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am auzit o singura persoana folosind termenul astfel, dar era de etnie roma si nu fusese niciodata la scoala. Nu cred ca e cazul ceie care a scris aici, ea pare a fi fost la scoala, nu cred ca este atat de putin alfabetizata.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru FluTuraSh29):

M i-am dat seama că cuvîntul servit era cu sensul că ai băut, dar toti mă acuză pe mine că sînt un analfabet, ceea ce nu e adevărat, ei nu au inteles ce ai scris tu acolo.

| Brigaela a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Acum am vazut, am inteles, scuze, chiar credeam ca fata a fost la scoala. probabil nu toti au norocul asta. Nu las DEX-ul, sunt sigura ca fata va invata si data viitoare nu se va mai face de ras in asemenea hal. Doamne, nici nu-mi vine sa cred ca este posibil asa ceva la un utilizator de net.
Nu stiu unde traiesti tu de nimeni in jurul tau nu stie deloc sa vorbeasca si sa scrie, dar poate este momentul sa incerci sa te ridic putin. daca tot ai acces la net, poti incepe sa consulti DEX-ul, sa inveti limba romana corecta, incet-incet poti obtine rezultate excelente, crede-ma.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Brigaela):

Stati putin să inteleg, mie mi ati zis că nu stiu să scriu si să vorbesc?

| Brigaela a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Persoanei care a postat de pe contul tau sustinand ca DEX-ul trebuie lasat la o parte si ca a servi are sensul de a bea sau a manca. recunosc ca m-am mirat ca tu postezi asa ceva, stiam ca ai mai multa educatie scolara. probabil ai lasat contul deschis si cineva a postat, in locul tau, toate chestiile alea. Daca vrei, le ascund, fiindca lumea poate sa nu vada ca nu iti apartin si sa rada de tine, pe nedrept.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Brigaela):

Da acolo eu am scris că asa am auzit si eu oameni zicînd că a servii inseamnă a bea si a mînca, asa zic multi, iar am zis lăsa ti dexul nu că ar fi gresit să te exprimi corect sau că dexul este invechit, nu am vrut să jignesc pe nimeni. O seară plăcută vă doresc, Cristi.

| Andrei4g a răspuns (pentru Brigaela):

Brigaela nu te ambala aiurea si nu cataloga drept analfabet pe cineva care foloseste termenul 'a servi' cu sensul de a bea/consuma. Sunt zone in tara unde termenul acesta este folosit, chiar si in filmele mai vechi ospatarul intreaba clienti:mai serviti ceva? Aici cu sensul:mai beti ceva? Asa ca las-o mai subtire cu etichetele.Pana la urma fata are o problema, daca vrei o ajuti cu un raspuns daca nu iti vezi de treaba si de dex-ul tau. De unde si pana unde ideea ca oamenii din online sunt mai 'destepti'decat cei din offline.

| Brigaela a răspuns (pentru Andrei4g):

Sincer, ospatarii nu sunt deloc un reper, mai ales ca probabil doar cei de la carciumile de biciuscari de pe centura folosesc ceva.
Eu i-am raspuns la intrebare, dar exact asa cum a intrebat, nu vedeam legatura intre faptul ca a servit la mese si contactul sexual, am si precizat ca nu are legatura. Nu e vina mea ca ea nu a fost la scoala. desigur ca nu e nici vina ei, dar poate fi ajutata sa isi depaseasca conditia si sa se faca inteleasa. DEX-ul nu este al meu, este al limbii asteia, pe care toti ar trebui s-o respectam, fiindca astfel de respectam pe noi insine.
Cred ca oamenii care au acces la internet sunt mai educati (nu mai destepti) decat cei care traiesc in satre pe margine drumulu, decat cei care traiesc in catune foarte izolate, la zeci de kilometri de cea mai apropiata scoala sau sursa de lumina electrica. E; ogic sa fie asa, trebuie sa aiba acces la calculator,. sa stie sa foloseasca tastatura, etc. In plus, au avantajul ca exista numeroase moduri de a te informa, accesibile, pe net. Orice om incearca sa fie mai bun in viata si cred ca un utilizator de net foloseste netul si pentru a invata. Ceea ce este un mar avantaj si il deosebeste de cel care nu are aceasta sansa, s-a nascut in intuneric si ignoranta si e sortit sa isi traiasca toata viata sub povara asta

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

Am auzit aceasta expresie folosita chiar si de profesori universitari. Probabil ca are la baza o greseala, dar expresia se foloseste foarte des si nu doar de noi, astia mai putin educati si care nu au ca pagina de pornire a browserului de internet pagina cu dex-ul!

| grab a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Fratioare, nu mai "domni" atat acest user atat de bine pus la punct cu medicina si chiromantia si totodata atat de demodat in ce priveste gandirea noii generatii.

Cartea ei preferata e DEX-ul sau Istoria "Literaturii Romane de la origini pana in prezent" de G. Calinescu pentru ca isi alege cartile dupa cate kg au, doar asa pot sa se imprieteneasca dupa singurul criteriu de asemanare.

In alta ordine de idei, Brigaela-user, care e diferenta intre a face o felatie, a suge pixu, si a ti se da la mu je? In afara de faptul ca ala care ti le ofera se umileste indiferent de exprimare, mai vezi vreo asemanare intre ele?

Dupa ce termini cu harfele de DEX-ist hai sa vedem si ca ai primit o funda pentru sfatul LA OBIECT care era solicitat aici.

| FluTuraSh29 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cristi, nu pot sa-ti raspund la mesaj pentru ca' Statusul de membru junior nu permite trimiterea de mesaje acestui utilizator.' Sory.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru FluTuraSh29):

Ok, stai linistită cînd o să poti o să vorbim

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna cel m ai bine vorbeste cu mama ta si roagă o să te ducă la ginecolog, dar si prietenul ăla nu e in toate mintile, cum să i ti bage degetul in vagin, posibil a fost atît de dur incit a traumatizat o, de aceea posibil ai dureri, nu te juca cu sănătatea mergi luni la medic, vorbeste azi s au mîine cu mama ta si mergi da?

| FluTuraSh29 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

E imposibil sa vorbesc cu parintii mei, ambii sunt foarte severi, nu ma vor intelege.

| FluTuraSh29 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Daca nu mai sunt virigina, si medicul ii spune mamei ce fac eu atunci
?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru FluTuraSh29):

De asta i ti e teamă acum ce zice mama ta că nu m ai esti virgină? La asta trebuia să te gîndesti inainte de a -ti băga băiatul degetul, dar tu cum de i ai permis? Stiai ce vrea să facă? S au te a luat prin surprindere? Era băut? Sau erai si tu?

| FluTuraSh29 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Sa fiu sincera a fost totul pe neasteptate, nu mi-am dat seama. Nu eram serviti asa tare, servisem doar vreo 2 pahare de sampanie.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru FluTuraSh29):

De unde esti din ce zonă

| Brigaela a răspuns (pentru FluTuraSh29):

A servi nu are niciodata sensul de a bea sau a manca. e adevarat ac este folosit de putine persoane, mai ales de etnie roma, care nu au fost la scoala si nu au auzit de dictionare, dar e bine sa nu te cobori la acest nivel. Poate nici tu nu ai avut norocul sa mergi la scoala, imi pare rau pentru situatia asta, dar te poti alfabetiza singura. Ai acces la net, poti invata incet-incet limba romana corect si sa poti vorbi normal, fara astfel de greseli ingrozitoare.

| FluTuraSh29 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Iasi

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că mai eşti virgină ( nici dpdv fizic )!
Este suficientă o penetrare ce 2-3 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat ( chiar dacă a făcut-o cu degetul ), cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.
Durerea mare pe care ai simţit-o în acel moment "demonstrează" că himenul s-a RUPT!

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

În general, DUPĂ dezvirginare se produc schimbări hormonale în organism şi, din acel motiv, e posibil să se modifice simptomele pre/menstruale.

Din acest motiv au apărut acele "simptome" menţionate de tine ( "de atunci am niste dureri nebune cind am ciclu, mai ales dureri de spate" ).

În privinţa acelei scurgeri albe, e POSIBIL să fie vorba de o infecţie genitală/vaginită ( probabil o candidoză )!

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Iar dacă secreţia de care spui, dacă este ALBĂ cremoasă/lipicioasă ( uneori brânzoasă ), urât mirositoare şi însoţită de usturimi sau mâncărimi ( interne sau externe ) – poate reprezenta o candidoză.

Dacă, în schimb, secreţia este urât mirositoare ( eventual de altă culoare ) atunci este vorba de o INFECŢIE – situaţie în care TREBUIE să mergi la GINECOLOG : o să-ţi facă un test de secreţie vaginală ( "lamela" ) şi va identifica microbul/tipul infecţiei - în funcţie de asta îţi va prescrie şi tratamentul necesar.

Testul pentru secretiile vagine este efectuat pentru a putea fi depistate cauzele vaginitei, sau a inflamatiilor de la nivelul vaginul si a zonei din jurul vaginului (zona ce poarta denumirea de vulva). Cel mai adesea vaginita este cauzata de o infectie, dar uneori aceasta boala poate sa apara si ca urmare a reactiei organismului la sapun, bai cu ulei, spermicid sub forma de unguent, sau dusuri. Vaginita se manifesta prin simptome precum senzatii de mancarime in zona vaginala, dureri si scurgeri anormale.

Dintre infectiile care au ca rezultat dezvoltarea unei vaginite, amintim:

Candidoza - in general candidoza este provocata de anumite ciuperci, precum Candida albicans. Tocmai de aceea ele sunt supranumite si infectii cu fungul Candida, iar formele de manifestare ale acestei infectii includ senzatii de mancarime in zona vulvei, o secretie alba, branzoasa, si o durere usoara in timpul actului sexual. Este foarte important sa intelegeti ca infectiile vaginale nu pot fi incluse in randul bolilor cu transmitere sexuala (BTS).

Tricomoniaza (Trichomonas Vaginalis) - este o infectie provocata de parazitul Trichomonas Vaginalis. Aceasta infectie este cunoscuta si sub denumirea de tricomonas, iar dintre simptomele cele mai frecvente animtim scurgerea vaginala galben-verzuie, spumoasa si urat mirositoare, durere in timpul actului sexual si dureri in partea inferioara a abdomenului. Tricomoniaza intra in categoria bolilor cu transmitere sexuala.

Vaginoza bacteriana - aceasta infectie reprezinta o schimbare a echilibrului florei bacteriene vaginale, manifestata prin o scurgere vaginala inconsistenta si laptoasa, cu miros urat de peste. La multe dintre femeile care dezvolta aceasta forma de infectie simptomatologia lipseste aproape in totalitate. Vaginoza bacteriana nu este o boala cu transmitere sexuala.

Alte boli cu transmitere sexuala (BTS)- infectii precum chlamydia, negi genitali, sifilis, herpesul genital (herpes simplex), sau gonoreea pot la randul lor sa afecteze sanatatea vaginului. Prezenta acestor infectii poate fi stabilita prin efectuarea unor teste aditionale.

De ce se face testul?

In general testele pentru secretiile vaginale sunt efectuate pentru indentificarea cauzelor care duc la aparitia unor simptome precum senzatii de mancarime si arsuri la nivel vaginal, miros urat, eruptii si scurgeri vaginale anormale.

Pregatire pacient

Pentru ca rezultatele testului pentru secretiile vaginale sa fie cat mai precise este recomandat ca inainte cu 24 de ore de a se recolta proba sa nu faceti dus, sa nu folositi tampoane interne si nici sa nu aplicati tratamete intravaginale. Deasemenea vezica dumneavoastra trebuie sa nu fie plina, atat pentru confortul personal, cat si pentru a eficientiza desfasurarea testului. In plus, testul acesta nu se poate efectua in perioada ciclului menstrual.

Rezultate anormale ale scurgerii vaginale:
- daca scurgerea este alba si branzoasa, acest lucru poate indica dezvolatrea candidozei;
- daca scurgerea are o culoare galben-verzuie, este spumoasa si miroase urat, acest lucru se poate datora tricomoniazei;
- daca scurgerea este inconsistenta, are o culoare alb-gri, si prezinta un iz puternic de peste, acest lucru este datorat vaginozei bacteriene.

Ce poate afecta testul?

Rezultatele testului pot fi influentate de nerespectarea indicatiilor de pregatire a pacientului, si anume: efectuarea testului in timpul ciclului menstrual, administrarea unor tratamente pentru infectiile vaginale fara prescriere medicala (aceste tratamente trebuie stopate cu cel putin 2-3 zile inainte de prelevarea mostrei), sau de intretinerea de raporturi sexuale cu 24 de ore inainte de efectuarea testului (acest lucru modifica PHul vaginal normal).

Pentru alte detalii vezi linkul/sursa :
http://www.i-medic.ro/analize/test-secretii-vaginale

Chiar dacă eşti minoră poţi merge şi SINGURĂ la ginecolog, fără mama, dar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Ar fi bine să mergi la ginecolog pentru un control de specialitate.

Vaginitele pot da complicatii, in special vaginitele de origine bacteriana.

Dacă NU tratezi INFECŢIA ( vaginita ), poţi face diverse COMPLICAŢII :
• infertilitate
• nasteri premature
• ruperea prematura a membranelor
• infectii intra-amniotice
• endometrioze
• neoplazii cervicale intra-epiteliale
• infectii ginecologice post-operatorii.
SURSA : http://www.i-medic.ro/......e/vaginita

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Betyskumpik a răspuns:

La menstruatie apar simptome gen dureri de spate burta in spatele genunchilor aparitia cosurilor etc deci eu nu cred ca este o problema

| ErikaEri a răspuns:

Nu mai fi trista. probabil esti inca virgina,daca doar a penetrat si atat,daca nu a repetat actiunea. de sangerat,nu are importanta daca ai avut sau nu. nici ew nu am avut, la mine asta a fost deoarece am himenul elastic. poate si tu. Iar ca scuza mamei tale, in cazul in care mergi la medic si acesta ii sesizeaza, la cerere, mamei tale ca a existat o mica penetrare, spune-i ca ai folosit si tu un OB, ca ai citit pe net ca nu provoaca dezvirginare. oricum sigur ceva s-a schimbat la himen si nu mai poate fi observat ca ''s-a bagat ceva in el''

| FluTuraSh29 a răspuns (pentru ErikaEri):

Nu ma va crede mama, o stiu destul de bine ca sa pot spune asta.

| ErikaEri a răspuns (pentru FluTuraSh29):

Deci,vara mea a fost XXX de unu la varsta de 13 ani, la o perioada dupa CONTACTELE sexuale repetate(luni de zile) acesteia ii intarzia menstruatia. A fost dusa de catre mama sa de ginecolog pentru un control, pe aceasta tema, acolo mama ei a inceput mai in gluma mai in serios ca ''acum sa imi zica doamna doctor daca mai esti virgina'' iar asta, vara mea, a cam sarit putin cu gura si a zis : ''ce ai mami cum sa nu fiu''. in timpul controlului, dupa ce ea a zis ca este virgina, medicul a sesizat contrariul, nezicand nimic, doar aruncand o privire mai ciudata catre vara mea. Ginecologul a fost intrebat de mama acesteia daca mai este ..sau nu iar el a raspuns afirmativ. Acum, ce incerc sa iti spun este ca: nici pe'departe nu ii va spune mamei tale, fara vointa ta. Desi sunt destul de sigura ca nu se mai poate sesiza nimic, deoarece himenul tau nu a fost complet penetrat+ ca acesta se reface daca nu a mai intrat nimic in el. Iar durerile de burta sunt normale. SPER SA INTELEGI CAT DE CAT CE AM POVESTIT AICI

Răspuns utilizator avertizat
| grab a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Care mai exact este rugaciunea sau acatistul pentru infectie urinara cu risc de infertilitate. Nu vreau sa intreb de aia de sifilis!

Aleluia!
Asta nu e site de tamaiat, e site de ajutat oamenii cu solutii concrete si variante de fentat parinti de minori.

| Andrei4g a răspuns:

Te duci la un cabinet ginecologic, poate fi si cu plata si vezi care e problema. Daca le platesti consultatia nu te intreaba nimeni de buletin, platesti taxa si poti sa spui orice nume, varsta etc.Sigur ai o infectie sau esti racita de aici si durerile.Nu sta deoarece infectia asta poate sa-ti cauzeze mult mai tarziu.

| alessa10 a răspuns:

Nu stiu

| CrisuCrisuletz a răspuns:

Buna! Eu zic sa numai astepti, du.te la ginecolog. O data si-o data tot vor afla parintii, asa ca.
Eu te sfatuiesc sa te duci acum pana nu va fi prea tarziu.
Bafta!

| IussTinna a răspuns:

Cristidinbucuresti asre dreptate happy ar trebui sa vorbesti cu parintii tai nu suna prea bine happy chiar ca prietenul ala al tau e nebun...:/

| FluTuraSh29 a răspuns:

Infectia aceasta se poate agrava?

| Brigaela a răspuns (pentru FluTuraSh29):

Da, din pacate infectia se agraveaza in fiecare zi de amanare si fara tratament la timp poti ajunge sa ai probleme luni si ani de zile. la 17 ani te poti duce singura la ginecolog, fa-o chiar luni.