| 69gramsofweed a întrebat:

Heii! happy azi dimineata cand m-am trezit m-au durut ovarele ingrozitor si tot incercam sa ma ridic sa merg la toaleta, dar nu puteam sa ma rasucesc pe nici o parte si nu puteam sa ma misc in nici un fel nici macar sa ma ridic, simteam ca si cum cineva mi-ar baga un cutit in ovare. i-am spus asta mamei mele care este asistenta medicala si i-am sugerat sa mearga cu mine sa imi faca un control dar ea spune ca"aaa, esti racita, nu mai sta pe jos, e normal sa te mai doara cateodata dar nu e nimic serios". menstruatia mi-a venit pe 29 august pentru prima data, anul acesta si nu am simtit deloc dureri in timpul menstruatiei si nu am avut nici hemoragii sau ceva... nu cred ca ma doare asa de tare din cauza unei raceli... ce ar putea fi? ajutati-ma va rooog! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pai mama ta este asistenta si ne ceri noua ajutorul? esti racita/poate ai infectie, de ce ignora ceea ce tu i-ai adus la cunostinta?
Fa baie calda si stai mai mult in apa.
Totusi mama ta trebuie sa ia atitudine.
O seara bunahappy

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de o anexită ( răceală/inflamaţie la ovare ).

Anexita este o boală destul de gravă ( dacă nu este tratată corespunzător )!

Vezi mai multe detalii despre anexită la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/anexita_9116

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

http://www.copilul.ro/......a7965.html

TREBUIE să mergi la un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină pentru a confirma/infirma diagnosticul prezumtiv ( eventual şi un test de secreţie vaginală ).

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ); ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune şi multă sănătate.