| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Luna aceasta nu mi-a venit ciclul...imi vine greu sa iau in calcul posibilitatea de a fi insarcinata..mai ales ca am facut testul de sarcina si rezultatul a fost negativ, iar acum o luna mi-a venit...mai ales ca ultimul act sexual a fost acum o luna si jumatate, iar tipul respectiv nu a ejaculat in mine..Am programare la ginecologie tocmai saptamana viitoare, dar pana atunci as vrea sa citesc niste opinii.poate ma mai linistesc in a ma gandi la posibilitatea de a fi insarcinata. Pupici

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai mentionat ca la un anumit timp dupa ultimul sex neprotejat s-a pornit menstruatia. Daca a inceput la data normala si s-a desfasurat in conditii similare cu menstruatiile anterioare cum ar fi : timpului de manifestare, cantitate de menstra, culoare, miros specific, flux zilnic de scurgere, etc. se poate afirma fara a gresi ca in ciclul menstrual anterior nu ai ramas insarcinata, dovada fiind testul de sarcina cu rezultat negativ.Deoarece ulterior nu ai intretinut sex rezulta cat se poate de clar nu poti fi insarcinata nici in actualul ciclu menstrual. Ceea ce trebui sa stii pe viitor este faptul ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta INCEPEREA unui ciclu menstrual NOU si de asemenea faptul ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format o sarcina si aceasta nu s-a implantat. Existenta unei sarcini este IMPOSIBILA in astfel de situatii. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Asa cum ai prezentat situatia nu ai cum sa fii gravida.