| ciresicamaria a întrebat:

Luna trecuta am avut contact sexual cu partenerul meu si a fost neprotejat insa nu a ejaculat in mine, apoi dupa 10 minute am mai avut un contact sexual cu el tot neprotejat..luna asta trebuia sa imi vina menstruatia pe data de 12 si este deja a 7 a zi de cand nu a venit insa am simptome premenstruale de cateva zile,sani umflati si sensibili, ma dor sfarcurile si sanii dar si ovarele si am acea substanta albicioasa pe lenjeria intima cu miros neplacut uneori.Credeti ca sunt insarcinata? Ciclul meu e regulat de fel

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul unor astfel de intrebari in care NU sunt prezentate si nici precizate datele strict necesare si obligatorii de a fi cunoscute :
-- in privinta tipul ciclului menstrual daca este regulat/neregulat -- lungimea ca numar de zile a ciclului
-- data la care a inceput ultima menstruatie,
-- data exacta la care a fost intretinut actul sexual
-- daca intre primul si al 2-lea act sexual partenerul a urinat sau nu?
In lipsa informatiilor amintite, este cu totul imposibil sa se poata oferi un raspuns catusi de cat obiectiv si mai ales corect.
Datorita faptului ca au aparut simptome premenstruale specifice, se poate aprecia ca insasi existenta lor cel mai probabil anunta pornirea sangerarii menstruale in zilele urmatoare, chiar daca exista aceasta asa numita/considerata ''intarziere'' de 7-10 zile care este posibil sa se datoreze faptului ca ciclul este de tip NEREGULAT. Multa sanatate!

| ciresicamaria explică (pentru corbulalbrosu):

El inainte era regulat, venea exact cand zicea pe calendarul de pe telefon dar la un moment dat mai avea si mici intarzieri, lungimea lui era de maxim 30 zile sau 31 dar de obicei era de 29, ultima menstruatie a inceput pe data de 15 mai si s-a terminat pe data de 18, el de obicei ma tine 3 zile dar data trecuta m-a tinut 4, sexul a fost pe data de 30 mai, nu a putut sa urineze dar s-a sters

| Ioana37383 a răspuns (pentru ciresicamaria):

Buna! Avand in vedere faptul ca prima zi a ultima menstruatie ai avut o pe data de 15 mai, ciclul tau menstrual avand aproximativ 29 de zile, tin sa te anunt ca n momentul actului sexul erai in perioada fertila, probabilitatea fiind foarte mare ca n urma contactului sexual neprotejat sa ramai insarcinata. Ovulatia a inceput pe data de 28 mai, terminandu se pe data de intai iunie. Astef, orice e posibil.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ciresicamaria):

Avand in vedere ca lungimea ciclurilor menstruale din ultima vreme a fost mereu in jur de 30 de zile, (cu o abaterea de +/-1-2 zile) se poate aprecia/considera ca ovulatia care se produce cu 14 zile inainte de ultima zi planificata a ciclului menstrual, rezulta ca ovulatia si in acest caz se putea produce in cea de a 15, 16 sau a 17 zi a ciclului numarat fata de prima zi a ultimei menstruatii (29 -14 = 15; 30 -14 = 16; 31 -14 = 17)
Fiindca ultima menstruatie a inceput in data de 15 Mai, reiese ca in actualul ciclu menstrual ovulatia urma sa se produca in data de 29, 30 sau 31 Mai. Rezulta ca actul sexual cel mai probabil a avut loc in cea mai fertila perioada a ciclului menstrual, in momentul in care posibilitatea sa se formeze sarcina este apreciata ca fiind maxima.
Datorita faptului ca intotdeauna dupa ejaculare, in uretra penisului ramane o cantitate de sperma, care este mai mult decat suficienta pentru a se putea forma o sarcina. Daca este intretinut si un al 2-lea act sexual imediat dupa ce s-a produs o ejaculare, insa barbatul NU urineaza inainte de a incepe actul sexual, in acel caz in sexului din uretra penisului se va scurge INTOTDEAUNA in vaginul femeii o cantitate mai mult decat suficienta din sperma ramasa incat sa devina posibila formarea sarcinii nedorite.
Doar daca ai avut norocul ca ovulatia sa se fi produs in data de 29 Mai, adica cu 1 zi (sau 1 zi si jumatate) mai inainte de momentul in care a avut loc actul sexual, in acel caz ai scapat si menstruatia va porni in zilele urmatoare.
Fiindca au trecut 21 de zile fata de momentul intretinerii sexului, rezultatul testului de sarcina efectuat incepand din acest moment este considerat ca fiind valabil, valid si corect in proportie de peste 98-99%. Multa sanatate!

| ciresicamaria explică (pentru corbulalbrosu):

Astazi acea scurgere alba s-a inchis putin la culoare fiind mai galbuie.ce inseamna asta?

| ciresicamaria explică (pentru ciresicamaria):

Si am uitat sa mentionez ca eu inainte am avut si inca am o infectie urinara si o tratez cu zifex

| ciresicamaria explică:

Voiam sa va zic ca azi am facut testul de sarcina si a iesit negativ si imediat dupa a venit si menstruatia