| LookAtMeNow a întrebat:

Luna trecuta am avut menstruatie maro si slab cantitativa(a tinut 6 zile).Ca sa ma asigur ca nu a fost vorba de nidare, am facut 5 teste de sarcina(acestea fiind facute si dupa 3 saptamani de la contactul sexual, de asemenea)care mi-au iesit negative.Mentionez ca menstruatia mea nu e regulata, dar zilele astea ar trebui sa apara(deja am dureri cum am inaintea ei).Ar mai putea fi vorba de sarcina avand in vedere acele teste? Consider ca au fost facute corect happy. Multumesc!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

2% din femei testeaza negativ toata sarcina. Pana nu faci consultatie ginecologica si ecografie nu poti fi sigura ca nu e sarcina. testele sunt doar orientative, NU poti sustine ceva sigur doar pe baza lor. Sunt facute ca sa-ti faci o idee inainte ed amerge la ginecolog, nu ca sa inlocuiasca consultatia ginecologica

| mona a răspuns:

Nu poate fi vorba de sarcina

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că este vorba de o sarcină!
Deci, nici despre "ciclu peste sarcină".

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dar, din moment ce menstra ta a durat 5-6 zile, NU e "ciclu peste sarcină"!

Cel mult, poate fi o dereglare hormonală izolată ( dacă ai noroc )...
Sau, poate fi vorba de o afecţiune a ovarelor ( dacă ai ghinion ) : chist ovarian, ovare polichistice, etc.

Vezi detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la 1 octombrie...

Toate cele bune.