| LookAtMeNow a întrebat:

Luna trecuta am avut menstruatie maro si slab cantitativa(a tinut 6 zile).Ca sa ma asigur ca nu a fost vorba de nidare, am facut 5 teste de sarcina(acestea fiind facute si dupa 3 saptamani de la contactul sexual, de asemenea)care mi-au iesit negative.Mentionez ca menstruatia mea nu e regulata, dar zilele astea ar trebui sa apara(deja am dureri cum am inaintea ei).Ar mai putea fi vorba de sarcina avand in vedere acele teste? Consider ca au fost facute corect. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că poate fi vorba de o sarcină!
Deci, nici despre "ciclu peste sarcină".

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dar, din moment ce menstra ta a durat 5-6 zile, NU e "ciclu peste sarcină"!

Cel mult, poate fi o dereglare hormonală izolată ( dacă ai noroc )...
Sau, poate fi vorba de o afecţiune a ovarelor ( dacă ai ghinion ) : chist ovarian, ovare polichistice, etc.

Mai ales că ( deja ) ai simptome premenstruale, înseamnă că, în zilele următoare, îţi va veni menstra.

Oricum, este INDICAT să mergi la ginecolog pentru o ecografie ovariană ( preventiv )!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la 1 octombrie...

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ai facut deja 5 teste de sarcina, au iesit negativ toate toate, ce te mai sperii?
Asteapta sa-ti vina menstruatia.
Si daca te-ai fi protejat, nu erai stresata acum.
Asta-i prostia mare la unele dintre voi.
Te pup!

| PaulaaPaulika a răspuns:

Nu, daca ai facut 5 teste si au iesit negative + deja au aparut durerile pre-menstruale ar trebui sa iasa clar din vedere optiunea de a fi ramas insarcinata.

| LookAtMeNow explică (pentru PaulaaPaulika):

Sunt stresata in caz ca nu apare ciclul luna asta...am dureri, dar de obicei imi venea urmatoarea zi. Oricum, poate fi si de la stres si de la faptul ca nu prea mananc si dorm...cred. Multumesc mult de raspuns!