| IoanaBibiG a întrebat:

Luna trecută am luat Postinor 2 pe data de 2 apoi am avut acea sângerare falsă și după de pe 17 până pe 23-24 menstruația, acum suntem în 19. cred că ar fi trebuit să îmi vina pe 17 nu? am avut de vreo 2 zile dureri menstruale, acum vad că mă dor ovarele puțin, am făcut test săptămâna trecută și a ieșit negativ, am menstruația neregulata dar în ultimele luni noiembrie, decembrie și ianuarie am avut de pe 23 până pe 28..sunt însărcinată? crying ...inca astept să îmi vina și nici nu am simptome, nu vomit etc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii sintetici existenti in acele pastile nenorocite, dupa introducerea lor in organism isi continua activitatea inca o anumita perioada de timp, imposibil de determinat sau anticipat si deregleaza mai mult sau mai putin, activitatea hormonala proprie. Din acest motiv uneori/in unele cazuri ciclul menstrual poate deveni atat de dereglat incat menstruatiile sa se produca haotic/imprevizibil, atipic cu totul anormal mai multe luni de zile de obicei intre 3-5 luni dar care uneori se pot manifesta chiar si 9-12 luni. Din acest motiv in acest moment este cu totul imposibil de a se putea aprecia care va fi lungimea actualului ciclu menstrual, in ce moment se va produce menstruatia, in ce mod se va desfasura, etc, etc. Neinceperea menstruatiei s-ar putea prelungi cu cateva zile, cu cateva saptamani, sau doamne fereste vorba romanului (fara minte/discernamant), chiar si mai multe luni. Daca intre timp, adica dupa ultima menstruatie, NU au mai fost intretinute acte sexuale neprotejate, in acel caz rezultatul testului de sarcina efectuat este CORECT si indica faptul ca in urina deci in organismal tau NU exista hormon de sarcina hCG si in concluzie in uter NU exista o sarcina nici cel putin ipotetica. Ar fi trebuit sa plangi atunci in momentul in care ti-ai administrat acele pastilele blestemate si nenorocite, acum este prea tarziu si inutil. Probabilitatea de a fi insarcinata se poate elimina/exclude insa nu vei scapa foarte multa vreme de ''durerea de cap'' prezenta si permanenta. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Uita de data cand ar trebui sa-ti vina menstra, pentru ca, dupa ce iei postinor sau escapelle, ciclul este dat peste cap total, pe o perioada de 6 sau chiar 12 luni.
Iar un test normal de sarcina nu se face decat DUPA 21 de zile de la ultima artida sexuala, ca sa arate realitatea. Orice test facut inainted e 21 de zile, va arata negativ pentru ca-i facut mult prea devreme, fiind irosit.