| EvaTramell a întrebat:

Mi-a întârziat menstruatia o săptămână. Înainte cu câteva zile am făcut un test și a ieșit negativ. Înainte cu câteva zile de ziua în care trebuia sa mi vina. Ce pot sa fac? Sa mai fac unul? Trebuie sa mă duc la medic sa mi dea ceva pastile pentru reglare ca nu e bine. Dar nu știu ce sa fac. Simptome de sarcina nu am. Nu vomit, nu am greata. Sau mai știu eu. Mă și stresez dar de ce nu știu. Că prietenul meu nu s-a terminat în mine. Menționez ca am menstruatia neregulata și în fiecare luna îmi întârzie.. ba o săptămână. Ba 2-3 zile. Cand pot sa fac un test?

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul facut inainte de data calculata a menstruatiei este complet lipsit de valoare, nu il lua deloc in considerare. Primul test concludent poate fi facut din prima urina de dimineata dupa minim 7 zile de intarziere (sau dupa minim 10 zile de inatrziere din urina de peste zi).
Asadar, poti face maine dimineata un prim test, care daca este negativ trebuie repetat dupa inca 2-3 zile tot din prima urina de dimineata.