| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna luna viitoare s-ar putea sa ma operez de chist ovarian laparoscopic adica cu laser si as vrea sa stiu daca raman urme vizibile urat si daca buricul va revenii la normal....sunt putin speriata pentru ca anestezia va fi totala, s-ar putea sa am pierderi de memorie sau ceva cand ma trezesc si cam cat timp dureaza recuperarea?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreabă medicul, nimeni nu stie mai bine ca medicul nu crezi? Si nici medicul nu stie in totalitate, faza cu recuperarea depinde numai de organismul tau, la fel si ceea ce se intimplă după anestezie, daca nu apar complicatii in timpul operatiei atunci te recuperezi repede, daca apar complicatii atunci treaba se complică, stii tu cum sunt doctorii la noi "buni" "specialisti", oricum multa sanatate si fii tare.

| corbulalbrosu a răspuns:

Chirurgia laparoscopica numita si chirurgie minim invaziva sau celioscopie este o tehnica chirurgicala moderna in care operatiile intraabdominale se efectueaza prin incizii mici (de obicei 0.5-1.5 cm), spre deosebire de inciziile mari necesare in chirurgia clasica (laparotomie). Un articol excelent pe aceasta tema : https://www.medicover.ro/......necologie. Multa sanatate.