| Blackcriss a întrebat:

ma intampin cu o problema si sunt destul de stresata. am nevoie de niste raspunsuri din partea voastra.
Pe data de 9 iulie am avut un contact sexual protejat cu iubitul meu dar prezervativul s-a spart. am luat postinor dar ne avand posibilitatea atunci, am reusit sa il cumparam doar pe data de 11 iulie, am luat prima pastila dupa aproximativ 48 de ore iar a2a la 12 ore, nu am avut nici o reactie adversa la medicament cum spun unele fete ca au avut. Menstruatia trebuia sa-mi vina pe data de 22( menstruatia mea este regulata, la 28 de zile) dar a intarziat 6 zile, eu inainte avand fluxul menstrual destul de ambundent dar acum este destul de redus. Este posibil sa fie o dereglare hormonala? Sau poate fi menstruatie peste sarcina? (nu mai pot de stres sad )
De cateva zile nu prea am pofta de mancare.
Este posibil sa nu-si fi facut efectul medicamentul?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Eficienta contraceptivului este mare in primele 24 de ore. Scade foarte mult in cazul administrarii dupa primele 24 de ore si foarte mult la circa 50% in cazul in care au trecut mai mult de 48 de ore. Singura solutie avuta la indemana pentru indepartarea stresului, este efectuarea unui test de sarcina avand in vedere ca au trecut mai mult de 21 de zile de la data sexului. Insa pot sa afirm ca o menstruatie se porneste chiar si cu intarziere (de 6 zile) doar in cazul in care in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea deci nu s-a instalat o eventuala sarcina. Cantitatea si fluxul menstrei DE OBICEI este mult mai mic in cazul administrarii de contraceptive. Probabilitatea existentei unei sarcini in cazul tau este teoretic aproape IMPOSIBILA, procentajul fiind de max. 3-5%. Multa sanatate.

| Blackcriss explică (pentru corbulalbrosu):

Am o mica intrebare, sper sa nu deranjeze.
Aveti pregatire profesionala in acest domeniu? Am vazut ca a-ti mai raspuns unor intrebari legate de viata sexuala a unor fete. Nu pot sa va dau mesaj privat din cauza ca sunt membru junior.

6 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

De ce nu ai luat pastila a doua zi? In aceasta situatie este posibil ca pastila sa nu-si fi facut efectul si sa fi ramas gravida.

| SummerxD a răspuns:

Cumpara un test si vezi. E mai sigur sa faci asa

| stefutycascumpyka a răspuns:

Test de sarcina...

| Tunaru_Erik_1990 a răspuns:

Sugeo! Sa STI ca se mai întâmpla si d-astea! Oricum in cel mai bun caz o sa mori!
Oricum eu sunt amuzat de întrebarea ta!