| DeborahDe a întrebat:

 Buna, ma numesc Debora si am 20 de ani. Am o neliniste. in luna noiembrie (la sfarsitul lunii mai exact) am avut raport sexual, eu si iubitul meu am avut ghinionul de a se rupe prezervativul si nu ne-am dat seama. Am luat dupa vreo 24 de ore pilula de a doua zi (dupa cateva zile am avut ciclu 'fals', care din cate stiu e normal, pe data de 7 decembrie daca imi aduc bine aminte.) iar pe data de 7 ianuarie exact mi-a venit ciclul "adevarat". In tot acel interval de timp am facut 3-4 teste de sarcina, toate negative (ultimul dupa o luna sau mai mult, rezultat negativ) Am ciclu neregulat deci nu am tinut cont in toate aceste luni de intarzieri insa in luna aprilie mi-a venit pe 25, in luna mai pe data de 15. Precizez ca la fiecare ciclu am dureri (deja sunt obijnuita)chiar cu vreo doua-3 zile si asa imi dau seama ca se apropie ciclul. Cum ziceam. luna mai, 15 mi-a venit iar dar fara dureri, iar pe 28-29 iar (foarte putin si aproape negru, fara dureri la fel ). Nu vreau sa merg la ginecolog! Ma simt putin balonata, tot 60kg. nu am simptome de sarcina. insa sunt stresata in ultimul timp. Puteti sa ma ajutati cumva sa scap de nelinistea asta.? E a saptea luna de la "incident". sunt plinuta dar in norma. Dar cum ziceam, ma simt putin balonata. Sunt foarte nelinistita... multumesc anticipat! (Cei care vor sa faca glume ii rog sa se abtina)

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai cum să fi însărcinată în 6-7 luni şi să mai ai "ciclu peste sarcină"!
Acesta apare DOAR în primele 1-4 luni de sarcină.

Deci, stai liniştită că NU eşti însărcinată!

Cel mai probabil, aspectul menstrei din luna mai se datorează unei dereglări hormonale.

De asemenea, NU am idee cât de lungă/abundentă a fost sângerarea din 15 mai ( NU ai precizat )...
În mod NORMAL, menstra ta a fost cea din 25 aprilie şi din 28 mai happy
Sângerarea din 15 mai este la "mijlocul" CM, deci, în perioada ovulaţiei - aspect întâlnit destul de RAR.

Dacă situaţia se repetă - atât în privinţa sângerării la ovulaţie, precum şi schimbări de aspect/durată ale menstrelor următoare - atunci se IMPUNE un control ginecologic!

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu esti insarcinata, dar este posibil sa ai alte probleme. Pilula de a doua zi este o adevarata bomba, iti da metabolismul peste cap, de asta nu este recomandat sa o iei de mai mult de doua ori pe an. Exista pilule care au cauzat si moartea, poti sa ajungi sa nu poti avea copii din cauza pilulelor, poti sa faci SOP si alte afectiuni din cauza lor.

| mihai69 a răspuns:

(Cei care vor sa faca glume ii rog sa se abtina)
Scuză-mă că te întreb: da' ce ai scris tu mai sus nu e tot o GLUMĂ?!?
Dacă ai într-adevăr astfel de probleme, de ce nu ai ajuns încă la ginecolog din noiembrie și până azi?!?
El e singurul care poate da un răspuns calificat - alte opinii pe care le vei primi aici nu vor fi decât diverse variante de luare peste picior, mai mult sau mai puțin „voalate".
Hai, fuga la doctor, că nu te vindecă forumurile!

| Hαppiηеss a răspuns:

Din moment ce ai luat pilula de a doua zi probabil esti informata cat de periculoasa este, sper si imi doresc ca n-ai luat-o fara sa stii la ce riscuri de expui.
Dupa cum spuneam, pilula de a doua zi este o bomba hormonala care iti da complet peste cap organismul.
Ingrijorarea ta nu ar trebui sa fie pentru o eventuala sarcina pentru ca practic este imposibil, ci mai de graba dereglarilor hormonale pe care ti le-a produs pastila.
Incapatanarea ta de a nu merge la ginecolog este o inconstienta, in conditiile in care este singurul care te poate ajuta.
Fiind activa sexual este obligatoriu sa iti faci un control o data la 6 luni.
Daca tii la sanatatea ta si iti doresti ca pe viitor sa devii mama nu mai amana vizita la medic.

| LoriLoL a răspuns:

Doamne fereste. dupa 7 luni?:O

| LoriLoL a răspuns:

In mintea ta..bebe s-a razgandit

| Pattrices a răspuns:

Nu nu ai nimic, pilula aia tia facu dezregulari in organism