| dragos34 a întrebat:

Bună... Ma puteți ajuta și pe mine cu ceva? Am făcut dragoste cu iubita mea și din greșeală mi-au scăpat câteva picături în ea... Întrebarea mea este ca poate rămâne gravida ca după ce le-am scăpat s-o dus la baie sa se urineze?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul femeilor nu este valabila regula aplicata la barbati in privinta eliminarii resturilor de sperma prin urinarea de dupa ejaculare, deoarece si femeile ca si barbatii urineaza printr-o uretra insa la femei aceasta nu se afla in vagin ci deasupra intrarii vaginale.In concluzie prin urinare nu se va elimina sperma ajunsa in vagin. O femeie poate ramane insarcinata DOAR in cazul in care in vaginul ei ajunge/patrunde sperma prin sex sau prin orice alta modalitate INSA DOAR in cazul in care acest lucru se intampla in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. In concluzie tot ceea ce trebuie sa stii cu maxima precizie se refera la momentul in care a avut loc respectivul contact sexual si anume in timpul sau in afara perioadei fertile. Sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca iubita ta era in perioada fertila este posibila o sarcina.

| Oana92 a răspuns:

Si daca a urinat ce? Urina nu se elimina prin vagin, deci sperma nici macar nu a fost udata...Asa ca da, exista sanse sa ramana insarcinata.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Greșeala ta nu a fost ca ai scapăt câteva picături în ea, greșeala ta a fost CA NU AI FOLOSIT UN PREZERVATIV!