| ofetitadraguta a întrebat:

Metoda calendarului pentru sexul fara prezervativ are eficiența?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca are o eficienta destul de mare insa numai in cazul in care femeia are ciclu menstrual REGULAT si isi poate stabili cu multa precizie PERIOADA FERTILA si astfel metoda coitului intrerupt sa fie folosita in timpul celor 2 perioade infertile ale ciclului menstrual. De asemenea si barbatul trebuie sa fie/sa aiba suficient de multa experienta sexuala incat sa fie capabil sa-si controleze, coordoneze si sa-si retina ejacularea dupa dorinta sa. Insa NU este recomandat sa se recurga la folosirea acestei metode contraceptive si a o practica in cazul in care exista metode contraceptive foarte sigure care pot fi procurate la un pret accesibil pentru fiecare la ora actuala. Este cu totul ne indicat sa fie practicat coitul intrerupt mai ales in zilele care apartin perioadei fertile a ciclului menstrual. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru un cuplu stabil, da.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu consider ca este eficienta doar pentru cuplul unde femeia are ciclul regulat. Eu doar asta practic cu sotia.

| Negoiu a răspuns:

La mine a avut eficiență "cat a fost nevoie", dar nevasta avand ciclul neregulat aveam numai cinci zile de "fericire" după încheierea lui. În rest metoda "coitului întrerupt" și nu am avut nicio problemă. Spun cum a fost la mine nu dau sfaturi în asemenea probleme! Multă sănătate îți doresc!

| AlexandruGhita34577 a răspuns:

Metoda calendarului este una din cele mai neeficienfe metode
Iti recomand prezervativul, care previne si sarcina nedorită și bolile cu transmitere sexuală
Sper ca te am ajutat