| anonim_4396 a întrebat:

Hey girls! Cat de eficienta este metoda calendarului? Au existat situatii cand v'ati trezit cu o sarcina nedorita?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca este aplicata corect (adica sex neprotejat 10 zile pe luna, centrate de prima zi de menstra, sau altfel zis 5 zile inainte de menstra si 5 zile din momentul venirii menstruatiei) si prezervativ sau abstinenta in restul celor 18 zile, daca este aplicata de femei cu varsta peste 17 ani, cu menstre perfect regulate (maxim o zi ed abatere in ultimele 6 luni insumat), atunci aceasta metoda are o siguranta de cam 80%. Orice dereglare a menstrei (o zi) injumatateste siguranta.
Eu n-am folosit niciodata aceasta metoda, dar femeile din generatia mamei mele si cele ulterioare ei o foloseau din greu (cand erau interzise prezervative, contarceptivele si avorturile). Practic toate cele care au folosit-o pe termen lung (1 an sau mai mult) au ramas insarcinate macar o data. Unele din prima luna, altele dupa 2-3 ani cand aveau impresia ca nu pot sa mai dea gres.

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Multe femei s-au pacalit. Trebuie sa ai un ciclu extrem de regulat ca sa te poti baza pe aceasta metoda. Ea se utilizeaza de obicei de catre cuplurile casatorite, unde aparitia accidentala a unui copil nu ar constitui o tragedie.

Răspuns utilizator avertizat
| Summer a răspuns:

Este eficienta dar nu foarte eficienta.
Este eficienta daca ai un ciclu menstrual regulat de ceva vreme, dar parerea mea este ca e mai bine sa ramai la metodele de contraceptie clasice... prezervativ, anti etc. decat sa te trezesti cu un bebe happy

| smerti a răspuns:

Iti dau unsfat referitor la metoda calendarului, deoarece tu nu poti sa stii daca a avut loc vreun disbalans hormonal in organism si nu s-a inceput ovulatia mai tirziu sau mai devreme asa ca referitor la calendar m-as uita asa "printre degete"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate acu 30 de ani mergea. Dar în ultima vreme, sunt fete care au ovulație și în timpu mestruației, și dupa (imediat după, în intervalul acela de max 10 zile)... E un risc. Eu am lăsat o fraieră cu burta la gură așa. Falcon punch, s-a rezolvat, gratis. Ce-i drept, n-am mai dat ochii cu ea. Decât cu tatsu la poliție dar n-au avut dovezi, am fost ca Flash Gordon...

| Mihaela_9625 a răspuns:

Eu sunt mereu foarte atenta.;)) dar am descoperit pe un site ceva foarte util. uite aici http://www.pravaliata.ro/ovulatie-fertilitate.htm in josul paginii vei gasi un calendar. sper sa iti fie de folos. :)