| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara fetelor, pe 8 Ianuarie am avut contact neprotejat cu prietenul meu. Atunci cand s-a temrinat mi-a zis dar nu este singur nici el, ca s-ar fi terminat foarte puțin in mine dar nu știe. Trebuia sa îmi vina menstruația de 2 zile după calendarul menstrual. Azi am fost prin oraș la un bowling. Menționez ca am fost cu mașina și persoana respectiva a condus foarte urat după m-am dat jos din mașina am mers altundeva am mai stat 20 de minute și mi-a venit sa vomit. Și acum încă îmi este rău. Am făcut un test de sarcina acum o săptămâna și a ieșit negativ. Ce ziceți fetelor poate fi vorba despre o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DACA : actul sexual neprotejat amintit a fost intretinut in data de 8 Ianuarie si DACA dupa calcule/aprecierea ta menstruatia urma sa inceapa in data de 31 Ianuarie, reiese ca sexul amintit a fost intretinut cu 23 de zile mai inainte de ziua care prin calcule urma sa fie ziua de incepere a menstruatiei. Fiindca este stabilit stiintific si medical ca intre ziua de OVULATIE si ziua de pornire a urmatoarei menstruatii este mereu o perioada fixa de 14 zile, rezulta ca OVULATIA s-ar fi produs in data de 17-18 Ianuarie iar PERIOADA FERTILA s-ar fi suprapus peste intervalul cuprins intre 13 si 19 Ianuarie. Reiese ca actul sexual din data de 8 Ianuarie a fost intretinut cel mai probabil imediat dupa ziua de terminare a menstruatiei si cu aproximativ 5 zile inainte de ziua de incepere a perioadei fertile. Intro astfel de situatie se poate afirma ca in proportie de peste 97-98% a fost IMPOSIBIL ca sarcina sa se poata forma in conditia prezentata. Starea de rau/de voma a fost urmarea asa numitei afectiuni provocate de ''raul de masina'' si nicidecum din alte motive. Testul de sarcina al carui rezultat sa poata fi considerat in proportie de peste 98% valid, valabil si corect, poate fi cel care este efectuat dupa trecerea a minim 21 de zile de la actul sexual. adica testul efectuat dupa data de 30 Ianuarie. Insa in cazul tau chiar si posibilitatea de a se fi putut forma o sarcina in acel moment este in proportie de peste 99% EXCLUSA. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, un test de sarcian se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Testul facut de tine pare a fii facut eront si inutil, daca a fost facut inainte de 30 ianuarie.
Repeta testul acum!

| Andreeush a răspuns:

Starea de vomă nu indică neapărat o sarcină. Poate
din cauza drumului, a mașinii ți-a fost rău.
Dacă testul ți-a ieșit negativ atunci poate nu ești însărcinată. Ai putea să mai faci un test.
Poate fi vorba de o dereglare hormonală sau o simpla întârziere, mai ales dacă ai un ciclu neregulat.

| Passatb6 a răspuns:

Daca as fi condus eu ai fi vomitat inainte sa te dai jos, dupa mai plateai si exterior/interior.

| Ionela2243 a răspuns (pentru Passatb6):

Eu zic sa te pui sa dormi tu

| Passatb6 a răspuns (pentru Ionela2243):

Tocmai ce m-am trezit. Nu mai pot dormi... laughing)