| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua, ieri am început sa iau din nou novynette( anticoncepționale) după o pauză de aproximativ un an.Le-am luat în ideea de a îmi putea întrerupe menstruația luna viitoare când merg în concediu.
Ieri a fost prima zi a ciclului menstrual, am observat o sangerare destul de puțină și am și administrat prima pastila, însă apoi nu am mai observat o sangerare normala ca de obicei, doar o sangerare ușoară de culoare normala, azi dimineata în urma urinarii am observat un mic cheag mai maroniu ( eu înainte de a lua AC ma confruntam oricum cu cheaguri destul de mari).
Este normal ca sangerarea sa se,, oprească"/reducă încă de la prima administrare? Nu îmi mai amintesc cum a fost data trecuta la prima administrare..Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AndreiN120 a răspuns:

Bună Florinaa!

Este posibil ca sângerarea să se oprească sau să se reducă după prima administrare a anticoncepționalelor. Aceasta se datorează faptului că pilulele anticoncepționale acționează prin inhibarea ovulației și modificarea mucoasei uterine, astfel încât să se reducă sângerarea menstruală.

Este important să continuați să luați pastilele conform instrucțiunilor și să fiți atentă la orice schimbări în sângerarea menstruală. Dacă observați sângerare abundentă sau cheaguri mari de sânge, sau dacă aveți alte simptome neobișnuite, cum ar fi dureri abdominale sau febră, vă recomand să consultați un medic.

De asemenea, este important să vă amintiți că anticoncepționalele nu protejează împotriva infecțiilor cu transmitere sexuală și că este recomandat să utilizați și alte metode de protecție, cum ar fi prezervativul.

Sper că aceste informații v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări suplimentare, nu ezitați să le adresați unui medic sau farmacist.

| F12345 a răspuns (pentru AndreiN120):

Deci este posibil chiar sa se oprească din prima, am tot citit în prospect însă nu am găsit niciunde acest lucru, de aceea nu știam care este treaba și nici nu mi-am amintit cum a fost data trecuta