| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua, ieri am început sa iau din nou novynette( anticoncepționale) după o pauză de aproximativ un an.Le-am luat în ideea de a îmi putea întrerupe menstruația luna viitoare când merg în concediu.
Ieri a fost prima zi a ciclului menstrual, am observat o sangerare destul de puțină și am și administrat prima pastila, însă apoi nu am mai observat o sangerare normala ca de obicei, doar o sangerare ușoară de culoare normala, azi dimineata în urma urinarii am observat un mic cheag mai maroniu ( eu înainte de a lua AC ma confruntam oricum cu cheaguri destul de mari).
Este normal ca sangerarea sa se,, oprească"/reducă încă de la prima administrare? Nu îmi mai amintesc cum a fost data trecuta.Multumesc!

2 răspunsuri:
| blackann a răspuns:

Ce idee stupida! anticonceptionalele se iau pentru a rezolva anumite probleme sau pentru a te feri de sarcina, nu pentru a deregla menstruatia pentru ca mergi in concediu! nu ai auzit de ob-uri? Doamne fereste!

| dragodana a răspuns:

Salut!
Zici ca ai mai luat pastilele astea, deci știi cum funcționează.
Ca sa oprești/minimizezi menstruația ia Calcidin.1 pliculeț dimineața, unul seara.Sau doza-soc 3/zi. Funcționează, dar asteapta-te ca luna următoare sa fie ciclul un pic aiurea(depinde de corpul fiecareia).