| nothingelsematters a întrebat:

mi-am inceput viata sexuala de o luna si ceva. pana atunci m-am excitat singura.din cauza asta nu simt mai nimic atunci cand fac dragoste cu prietenul meu,am incetat sa ma excit singura,de scurt timp.in timpul actului sexual simt o usoara placere si uneori nevoia de a urina,vreau sa ma termin si nu reusesc,cat credeti ca va dura pana voi avea orgasm din cauza ca m-am masturbat inainte? el se simte foarte vinovat ca nu reusesc,dar nu e vina lui deloc,zice ca e din cauza ca nu e asa mare,dar e potrivita, e foarte ok.are gargauni in cap. vreau sa ma termin fara ma si masez eu in acelasi timp.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde cat de obisnuita esti cu orgasmul clitoridian. Sunt femei care au facut abuz de masturbare in adolescenta si care nu reusesc niciodata sa aiba alt tip de orgasm. Altele se obisnuiesc in timp. Oricum, esti la inceput, nu te grabi. daca dupa 2 ani de viata sexuala regulata nu reusesti sa ai orgasm la contact sexual, poti consulta un psiholog. Explica-i partenerului tau ca nu e vina lui, ci a ta, ca tu ai o problema pe care el nu o poate rezolva orice ar face, ca trebuie sa aiba foarte foarte multa rabdare cu tine.

| Alcyon a răspuns:

Nu e vorba de faptul ca te-ai masturbat, ci de faptul ca vaginul are putine terminatii nervoase, fata de clitoris. Prin urmare, e mai greu sa ajungi la orgasm prin act sexual, decat prin masturbare. Spune-i prietenului tau sa se frece mai mult de tine, ca sa-ti stimuleze clitorisul si incearca sa te misti si tu. In felul asta o sa-ti placa mai tare. Oricum, o luna nu e mare lucru.

| pietrean a răspuns:

Nu cred ca motivul ar fi ca te-ai masturbat,cu toate ca si asta ar putem fi in mica masura de vina:poate te excitai mai repede singura.
Cred ca mai important ca sa ai si tu orgasm,este preludiul,cum te face partenerul sa te exciti,atmosfera din casa,cum pregatiti camera, daca sunteti imbuibati de mancare, daca mirosurile trupului sunt "dubioase". Stresul are un efect negativ, asupra orgasmului.
De ce sa nu recunoastem si pozitiile conteaza(pentru a junge penisul in punctul G al femeii), modul unde te exciti mai mult.Incearca sa-i dai curaj lui, imbarbatandul, laudandul(vad ca deja crede ca "o are mica")ca sa nu fie stresat de "lungime" si incearca tu sa-ti gasesti punctul de excitare.

| unknøwn a răspuns:

Amândoi sunteţi de vină. Că n-aveţi experienţă. O să ai şi tu orgasm când o să dai peste unu calumea care ştie ce să facă.

| bbydeea317 a răspuns:

Masturbarea nu are niciun fel de legatura cu actul sexual propriu zis, pentru ca atunci cand te masturbezi rezulta un orgasm clitoridian, pe cand atunci cand faci sex orgasmul este vaginal, adica placerea e constituita din frecarea peretilor vaginali de catre miscarile penisului prietenului tau.Eu cred ca mai degraba este o prejudecata indusa, ceva ce ti-ai impus tu, ca nu poti ajunge la orgasm decat daca te masturbezi. Starea in care esti excitata are legatura foarte mult cu preludiul, vei vedea ca daca va fi tandru si pasional, gen sa te sarute pe sani, pe gat, pe abdomen si mai jos, nu vei avea probleme cu lipsa orgasmului.

Succes!

| NoSmile a răspuns (pentru bbydeea317):

Ai mare dreptate! happy

| bbydeea317 a răspuns (pentru NoSmile):

Ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor, macar cu o parere.

| NoSmile a răspuns (pentru bbydeea317):

Nu sunt cea care a postat intrebarea.
Eu doar, te-am aprobat.
Am mai citit raspunsuri de ale tale, si te apreciez mult!
Pupici!

| bbydeea317 a răspuns (pentru NoSmile):

Sorry, nu am fost atenta laughing)! Multumesc pentru apreciere, so.

| pietrean a răspuns (pentru bbydeea317):

Exista si orgasm clitoridian, prin penetrare.
Exista si orgasm prin masturbare vaginala.