| anonim_4396 a întrebat:

Nici macar nu stiu cum sa incep pentru ca ceea ce simt acum este mult prea greu de recunoscut.Deci lucrurile stau cam asa:am 22 de ani si in urma cu aproximativ un an am terminat o relatie de lunga durata si din cauza asta am fost foarte dezamagita, adica nu as mai fi vrut o relatie pana acum.In luna ianuarie am un cunoscut pe cineva cu 5 ani mai mare ca mine(banuiesc ca varsta nu are nicio importanta) si am inceput o relatie care nu conta, cel putin pentru mine.La putin timp dupa ce am inceput o relatie ne-am despartit pentru ca el a plecat in strainatate unde a stat o luna.In tot acest timp noi am continuat sa vorbim pe mess, era ca si cum ia-si fi simtit lipsa, dar in acelasi timp cred ca acelasi lucru simtea si el pentru ca de fiecare data imi zicea ca ii e dor de mine.De cand s-a intors in Romania avem o relatie bazata doar pe sex, pentru ca niciunul dintre noi nu vrem sa dam explicatii.In fiecare weekend ne vedem si petrecem o noapte impreuna.Ideea este ca desi totul a mers bine pana acum pentru ca aseara mi-am dat seama ca il iubesc.Ce credeti ca ar trebui sa fac? Sa ii spun ca il iubesc sau sa termin ceea ce avem? Chiar am nevoie de un sfat si voi sunteti singurii care ar putea sa ma ajute pentru ca nu stie nimeni de relatie pe care o am eu cu el.Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| SunnyDay88 a răspuns:

Daca ai dovezi ca e afemeiat si ca el nu e capabil sa-ti ofere o relatie stabila... ti-ai dat singura raspunsul.

15 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu poti avea pretentii de la o relatie bazata si dezvoltata doar pe sex. Esti destul de mare pentru a intelege ca ai exact ceea ce ti-ai dorit si ai tot dreptul sa te retragi atunci cand doresti, dar nu mai ai dreptul de a emite alte pretentii de la aceasta intelegere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca il iubesti de ce sa renunti? Continua relatia si intreaba-l si pe el daca chiar te place sau esti curva lui de weekend. Daca sta cu tine doar pentru sex atunci nu merita chiar daca il iubesti. Zic si eu.

| τττ a răspuns:

Bună.
Fă ce-ți spune inima! Dacă îl iubești cu adevărat, de ce să renunți la el? Mai întâi de toate, fă-ți ordine în gânduri!
Pa, pa.

| catalin02 a răspuns:

Draga din punctul meu de vedere el te considera o sclava sexuala. Intr-una din nopti spune-i ca il iubesti dar nu cred ca sentimentul este reciproc

| Roz20 a răspuns:

Ceea ce am uitat sa spun este ca noi in primul rand suntem foarte buni prieteni in sensul ca vorbim in fiecare zi la telefon, pe mess sau pe facebook si vorbim despre absolut orice, ne dam sfaturi si uneori chiar ne facem planuri pentru viitor doar pe plan profesional.Din tot ceea ce vorbim noi de cele mai multe ori imi da de inteles ca el ar vrea pentru totdeuna aceasta relatie, dar niciodata nu zice daca vom trece sau nu de stadiul in care ne aflam acum.

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Roz20):

Pai ce stadiu e? ce mai vrei de la el? si daca va dati sfaturi si vb tot timpul la tel tie ce-ti spune asta? eu cred ca voi aveti o relatie pe care vi-e greu sa o recunoasteti.

ps:el e singur sau..."e legat la cap"?

| Roz20 a răspuns (pentru SunnyDay88):

E singur si la fel si eu...

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Roz20):

Bun. si? ce astepti de la el?

| Roz20 a răspuns (pentru SunnyDay88):

Acelasi lucru m-a intrebat si el si nu am stiu ce sa-i raspund pentru ca nici eu nu stiu ce vreau.Stiu doar ca acum il iubesc, dar nu stiu ce ar fi bine sa fac, sa raman cu el sau nu? sa-i spun ce simt sau nu?

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Roz20):

De ce nu stii ce vrei? ce nu spui?
care e problema? de ce nu e bine langa el? ce te deranjeaza?
eu tot timpul am considerat ca e bine sa spui ce simti cand simti.
de ce crezi ca-l iubesti daca tu nu stii daca vrei sau nu sa fii cu el? de ce te temi?

| Roz20 a răspuns (pentru SunnyDay88):

Poi cum am zis si mai devreme el imi da impresia ca vrea sa avem o relatie bazata pe sex pentru cat mai mult timp, iar eu nu imi doresc asa ceva, adica vreau sa am o relatie serioasa si stiu ca el nu e genul de barbat care ar putea sa aiba o astfel de relatie(pentru ca, dupa parerea mea, el este un afemeiat). Tocmai din cauza asta nu stiu daca ar fi bine sa-i zic ca il iubesc pentru ca el o sa profite de acest lucru si daca o sa continuam o sa-mi fie mult mai greu mai tarziu sa ma despart de el.M-ai intrebat de ce cred ca-l iubesc...e foarte greu de explicat, dar fiecare dintre momentele petrecute impreuna, si nu sunt putine, imi sunt intiparite in minte, toate gesturile, toate cuvintele si toate saruturile lui.

| Roz20 a răspuns (pentru SunnyDay88):

Da, dar ideea e ca nu e asa usor sa renunt.Doar cei ce au trait o astfel de relatie stiu acest lucru.

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Roz20):

Oricum e mai usor sa faci asta cand nu sunt planuri de viitor si nu sunteti un cuplu...(eventual si copii la mijloc.si aici se ajunge tocmai pentru ca cei 2, dar mai ales ea se incapataneaza sa traga de o relatie cu un om cu care nu se potriveste).
ce nu te ucide te face mai puternic. deci "fii barbata Zoe".

| Roz20 a răspuns (pentru SunnyDay88):

laughingAi dreptate! Multumesc mult pentru sfaturi, chiar o sa-i spun ca vreau sa terminam si sper ca asta sa fie cea mai buna decizie pentru mine.

| maryus83 a răspuns (pentru Roz20):

Inainte sa ii dai papuci incearca sa vorbesti cu el, dar nu ii spune ca il iubesti si nu termina asa usor doar pentru ca ti se pare ca e afemeiat. daca esti sigura ca nu mai are pe altcineva in afara de tine incearca sa ii propui sa va intalniti mai des, sa iesiti in oras si vezi ce parere are

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Roz20):

Daca ai dovezi ca e afemeiat si ca el nu e capabil sa-ti ofere o relatie stabila... ti-ai dat singura raspunsul.