| SkittlesMaria85 a întrebat:

Normal, menstruatia mea ar fi trebuit sa vina pe data de 28 aprilie si am intretinut un contact sexual protejat(prezervativ) pe data de 27 aprilie. Prezervativul nu s-a rupt si nu a avut loc nicio scurgere(am verificat la final ), insa menstruatia mi-a intarziat 8 zile. Sanii ma dor foarte tare si trec printr-o perioada mai stresanta a vietii. Exista sanse de sarcina sau e vorba de o intarziere?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea menstruatiei cu intarziere se datoreaza aproape sigur faptului ca ciclul tau menstrual nu este unul de tip REGULAT. De asemenea uneori pot sa apara si dereglari hormonale provocate de functionarea defectuoasa a glandelor endocrine. N-ar trebui sa ai motive de ingrijorare, deoarece ultimul sex intretinut a fost protejat si mai ales ca s-a petrecut inainte de data preconizata de pornire a menstruatiei adica intr-un moment in care teoretic formarea unei sarcini este considerata ca fiind imposibila. Deoarece a aparut acea durere a sanilor precum si starea de irascibilitatate/stres, caracteristice simptomelor premenstruale se poate aprecia ca menstruatia se va porni foarte curand.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai avut sex neprotejat in perioada 7-21 aprilie, inseamna ca esti deja insarcinata, pentru ca atunci a fost perioada ta fertila.

Data de 27 aprilie nu mai era deloc fertila, deci nu are relevanta.

| Emilian65 a răspuns:

Cred ca este vorba de o intarziere din cauza unei dereglari hormonale.