| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Nu mai stiu cu cine sa vorbesc care sa ma inteleaga, de aceea am decis sa scriu aici. Poate o sa vi se pare o poveste obisnuita/banala de dragoste. Totul a inceput cand eram amandoi in liceu. Ne-am placut, am iesit impreuna, am ajuns sa facem sex, ca mai apoi intr-o seara de club, mie sa imi placa de altcineva, acesta fiind G., si sa il parasesc pe Alin, de care eram fermecata pana atunci. Pur si simplu erau amandoi pe teresa, afara, iar eu am ales sa il las pe Alin si sa stau cu G., cu alte cuvinte l-am parasit fix in seara aceea, el vazand toata scena mea cu G. Din acea seara am inceput o relatie cu G., care a durat timp de 7 ani, pe alocuri fericita, insa mai mult nefericita. L-am iubit pe G., insa el imi era inferior mie, iar asta s-a simtit. Nu avea studii superioare si nici bacul nu l-a luat; pe cand, celalalt, Alin, era primul din clasa, a luat bacul cu aproape 10 si a ajuns pilot in Aviatia Romana. Ca sa revin, in cei 7 ani de relatie ai mei cu G., am pastrat prietenia virtuala pe Facebook cu Alin, dar pentru mine era ca si cum nu ar fi existat (la inceput), intrucat eu il iubeam pe G. Pe parcurs insa, am inceput sa il revad pe Alin, la figurat si am inceput sa ne dam cate un mesaj de "la multi ani", cate un like, pana cand el mi-a scris pe Facebook. Eram in plina relatie cu G., intr-o vacanta in Italia. Bineinteles ca nu ii luam in seama mesajele, aluziile, deoarece aveam o relatie. Intr-un sfarsit, la terminarea facultatii, m-am despartit de G.; lucrurile nu mai mergeau absolut deloc, luasera o intorsatura urata. Dupa ce am incheiat relatia am inceput sa ma conversez cu Alin pe Facebook, ne scriam, ne copleseam cu mesaje frumoase, el isi aducea aminte de vremurile de demult si intr-o zi de vara a anului 2015 am hotarat sa ne vedem. Ne-am vazut in parc, seara, pe intuneric, a fost o intalnire perfecta, la care la finalul ei ne-am pupat. De atunci a ramas sa incepem o relatie. Ce vreau sa zic e ca el mai flirta si cu alte fete, dupa investigatiile mele, dar simteam si ca ma vrea, ca ma place, poate pentru ca nu era inca nimic concret, eu refuzam sa fac inca sex cu el. Apoi ne-am certat din nou, din cauza unei fotografii pe care o mai pastra cu o fosta de-a lui. In sfarsit, n-am mai vorbit o vreme, apoi iar prin 2017, dupa ce eu ma imbolnavisem si fusesem internata la psihiatrie, din cauza relatiei cu el, am reluat legatura online si tot am zis ca ne vedem, dar eu puneam fel si fel de motive ca nu pot, pentru ca mi-era frica. Mi-era frica de mine si de atractia mea puternica pentru el. El pare un sociopat, care fenteaza testele de psihologie, din descrierile celei mai bune prietene- asa a tras ea concluzia, cand vorbeste frumos, cand te jigneste, cand ma bloca, cand ma debloca. In prezent nu mai vorbesc cu el de un an, in final dandu-mi un mesaj de genul "esti in deriva", plus alti termeni precum ca nu esti f...ta, etc, grosolanii. Mie imi sta gandul numai la el si nu stiu daca sa ii mai dau sau nu add pe Facebook, daca mai are rost. El este un tip bine, prezentabil, un barbat frumos ca un brad, pe cand eu acum, nu mai arat ca acum 5 ani, am cateva kg in plus si si asta ma tine pe loc, ma complexeaza. Nu stiu cum sa procedez, help! Dau funda celui mai profund si impresionant mesaj! Multumesc! C.

Răspuns Câştigător
| gogugogugogu a răspuns:

Pentru tine, Alin a fost doar o optiune si el a simtit asta, felul si momentul in care l-ai parasit nu poate sa-l uite, nu-l poate uita nimeni daca ar fi fost in locul lui. G a fost timp pierdut pentru tine, a fost o alegere neinspirata in defavoarea lui Alin. Realist vorbind, Alin nu are nici un motiv sa-si puna sufletul pe tava pentru tine, G nu merita sa-i daruiesti ceva. Ce posibilitati crezi ca mai ai? Poate o relatie serioasa, de la zero, cu altcineva.

| minime3 a răspuns (pentru gogugogugogu):

De Alin mi s-a rupt sufletul cand am vazut ce mi-a scris, cat de afectat a fost de despartire...el este dragostea vietii mele, si nu imi pot lua gandul deloc de la el, asta in cazul in care nu-mi da Dumnezeu pe cineva mai potrivit. Cat despre G., asa este, nu merita sa-i daruiesc ceva. Ma punea sa renunt la facultate, ca "ce imi trebuie facultate, la ce ma ajuta?". Si visul meu era sa fiu licentiata in Comunicare, ceea ce am si reusit in final, cu toate impedimentele relatiei mele toxice cu G. Alin este si cel mai frumos barbat pe care l-am vazut vreodata la propriu, cu toate ca se spune ca "frumusetea e in ochii privitorului", este cu un an mai mare ca mine, avem aceeasi energie, suntem amandoi intelectuali, si ne leaga o poveste ca in carti sau filme.

| gogugogugogu a răspuns (pentru minime3):

Nu, la felul in care l-ai parasit pe Alin nu poti spune ca este "dragostea vietii tale", nu poti sa-l abandonezi intr-un club in felul in care ai facut-o si sa spui ca inseamna nu stiu ce pentru tine. Nu uita ceva foarte important: increderea se pierde o singura data.

| minime3 a răspuns (pentru gogugogugogu):

Este povestea vietii mele cea cu Alin. A fost frumos pana sa il parasesc, de basm, de aici si parerea aceasta. Am gresit odata, atunci cand l-am parasit, dar era si varsta, nu stiam sa iau decizii bune, iar a doua oara, cand ne-am reintalnit am incercat sa nu mai repet ceea ce facusem, dar n-a mai mers, lucrurile s-au complicat. Greselile tineretii...

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cauta-ti un al 3-lea si ia-o de la capat!

| minime3 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cu Alin n-ar mai merge sa ne mai dam o a treia sansa? Sa ii dau add pe Facebook? Inca imi sta gandul la el, e ca un fel de obsesie...dar nu stiu ce va crede daca fac acum un pas catre el. Multumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru minime3):

Categoric nu!
Nu a functionata odata, nu va funztiona niciodata!
Nu mai pierde timpul inutil, cauat-ti unul nou, dar incearca sa nu repeti greselile din trecut cu asta.

| Drimmero a răspuns:

E vorba de karma si atat, l-ai lasat pe Alin pentru domnu' G, apoi Alin cel mai probabil te-a lasat pentru alta, mergi inainte si cunoaste alti oamen, asta e doar o experienta de viata si atat.

| minime3 a răspuns (pentru Drimmero):

Ar merge sa scriu o carte pe seama acestei experiente? Am talent? O parere din exterior ma ajuta mult! Multumesc!

| Drimmero a răspuns (pentru minime3):

Da, eu zic ca ai sanse sa intri in programa de BAC in viitor si sa fii una dintre variantele pentru subiectul 3, e wow ce am reusit sa citesc, niciun autor nu m-a convins atat de repede pana acum...

| minime3 a răspuns (pentru Drimmero):

Multumesc din suflet! Conteaza mult pentru mine daca imi citeste cineva povestea. Este o poveste reala, si da, de cele mai multe ori, viata bate filmul.

| Drimmero a răspuns (pentru minime3):

De ce nu te-ai gandit pana acum sa faci un film, sa scrii o carte, esti cel putin de premiul Nobel.

| minime3 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu stiu daca e chiar asa, sau povestea prinde. Iti multumesc din suflet! Acum, de curand, a incoltit in mintea mea ideea de a scrie o carte. Povestea este mult mai complexa, si este una de vis, o reala poveste de dragoste. Daca ma voi apuca de scris, va fi ceva in genul Maitreyi a lui Eliade, roman al experientei. Insa mai am de citit pana sa ma apuc, de documentat.

| VoidEternal a răspuns (pentru minime3):

Zici că ești licențiată în comunicare?
Și ai luat în serios ce ți s-a spus despre scrisul unei cărți?
Ce-i drept a fost foarte fină ironia. Cam ca o cărămidă printr-un geam. Foarte greu de observat...

| Andra82829 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu si-a dat seama ca ai fost sarcastică?

| Drimmero a răspuns (pentru Andra82829):

Sarcastic* ca-s barbat. Nu am fost deloc sarcastic, vad potential in ea : D.

| minime3 a răspuns (pentru Andra82829):

Nu stiu daca a fost ironic sau nu, poate nu m-am prins de ironie tocmai datorita faptului ca mi s-a mai spus ca am talent la scris, iar la bac am luat 9, 50 la limba romana. Nu stiu ce sa mai cred! In fine, eu imi voi urma visul!

| minime3 a răspuns (pentru VoidEternal):

Daca eram vreo analfabeta, poate statea in picioare ce zici tu, dar asa... era de gandit! Multumesc pentru comentariu!

| minime3 a răspuns (pentru VoidEternal):

Oricum, subiectul era poavestea mea de dragoste...intrebarea cu scrisul era adiacenta, ca sa imi confirm niste chestii, deci sa revenim.

| minime3 a răspuns (pentru Drimmero):

Eu am adresat o intrebare la modul cel mai serios, si de asta asteptam tot un raspuns plin de seriozitate, pentru ca, dupa cum am spus, ma ajuta sa aflu anumite pareri in decizia pe care o voi lua, daca sa ma apuc sau nu scris, pe marginea acestei povesti. Conteaza daca ma citeste cineva sau nu. Mutumesc!

| LostForForever a răspuns:

-_-

| minime3 a răspuns:

Alin mi-a reprosat cand am vorbit online ca l-am parasit atunci, demult, citez "pentru borfasul ala", si m-a durut acest repros. Cum ar fi trebuit sa raspund si in acest caz?

| d2ontknowdontcare a răspuns:

Hmm. Oare de ce nu pot sa cred ce ai scris tu pe acolo sad
Dar ca sa nu fiu totuși rea și sa răspund la întrebarea cu o poveste mai mult sau mai putin fictivă… Pai cel mai bine ar fi sa elimini toate persoanele toxice din viața ta și sa încerci sa ai mai multe pretenții de la tine și de la un posibil partener. În felul acesta ai evita multe dezamăgiri și nu ai mai duce o viață nefericita.

| minime3 a răspuns (pentru d2ontknowdontcare):

Nu este deloc o poveste fictiva, mai ales ca este spusa sub anonimat...de ce as fi inventat?! Este cate se poate de real! Ma gandeam chiar sa scriu si o carte in urma unor experiente de acest fel. Oricum, ma crezi sau nu, multumesc pentru raspuns.

| Andradraandra2000 a răspuns:

îmi pare rău