| XSuperstarX a întrebat:

Nu vreau sa va deranjez cu problemele mele personale dar am si eu o problema. Am 18 ani. Prietenul meu tot 18 are. Ne cunoastem din clasa intai. Pana in a VIII-a am fost in aceiasi clasa dupa am tinut legatura. De 3 ani suntem impreuna. Niciodata n-am discutat despre sex decat despre sentiment. Intr-o zi el a adus vorba in discutia noastra. Eu ma simteam stanjenita pentru ca sunt virgina si ca mi-e frica de sex. A spus ca daca vreau sa facem sa merg maine pe la el. Ce credeti? Merita? Ce ar trebui sa fac? E ok sa incep de la varsta asta sua trebuie sa mai astept? Baiatul e super ok si ma intelege daca spun nu.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Varsta ta este una potrivita. Daca ai citit suficient si stii foarte bine tot ce e de stiut despre contraceptie si metode de prevenire a imbolnavirilor, daca te simti pregatita sa te duci anual (incepand cu prima luna dupa inceperea vietii sexuale) la ginecolog pentru consultatii, daca esti constienta ca nu exista metoda contraceptiva 100% sigura, daca iti doresti sa faci dragoste si simti ca asta iti va oferi placere, atunci este un moment bun pentru a-ti incepe viata sexuala.

| mgtow a răspuns:

Ai 18 ani si daca nu te simti pregatita mai asteapta pana esti tu bine si gata sa o faci. E bine la varsta asta doar esti majora sper sa nu se supere iubiticul tau daca ii zici ca nu vrei inca sa faci sex poate el are chef deja de aia tea chemat

| lyrics a răspuns:

E ok sa incepi de la varsta asta
tu singura stii daca merita sau nu.
dar gandeste-te ca si el are nevoie.totusi sunt 3 ani.
cum el te-ar intelege daca ai spune nu, ar trebui sa intelegi si tu ca are nevoie.
nu ti-ar conveni daca s-ar duce la altele.

| Pacala a răspuns:

Daca nu te simti pregatita, nu-ti incepe viata sexuala. Se face sex/dragoste doar atunci cand te simti pregatit pentru asa ceva. Frica de sex? Asta n-o pot intelege. Daca baiatul e tandru si are grija de tine si preludiul e bun, n-o sa doara aproape deloc. Daca el are prezervativ, n-ai grija bolilor cu transmitere sexuala si nici a unei sarcini. Daca il iubesti si te iubeste si celelalte doua conditii zise mai inainte sunt indeplinite, totul e perfect. Nu te du la el daca nu esti pregatita. Varsta e ok pentru sex, in cazul tau. Nu si in cazul lui, e inca imatur, as zice. Baietii se maturizeaza mai tarziu decat fetele. Dar, daca va iubiti cu adevarat, o sa fie bine. Grija sa aiba prezervativ.

| marsy a răspuns:

La 18 e normal fizic. dar psihic numai tu poti decide. daca simti ca nu esti gata. nu esti. nu mergi la el. si pastrati acest moment special pentru alta data

| Pedala a răspuns:

Esti stanjenita ca esti virgina si ti-e frica de sex... mai asteapta.

| Cristyn a răspuns:

Da, nu ai de ce sa-ti fie frica, mai ales ca sunteti impreuna de atata timp. Daca tu te simti pregatita fa-o.Si nu uita sa te protejezi big grin

| IooMar a răspuns:

Poi daca nu te simti pregatita nu este bine sa te fortezi, asa ca mai bine mai astepti pana te simti instare.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti... daca tu nu esti inca pregatita, el ar trebui sa inteleaga.sunt multi copi care isi incep viata sexuala de la 14 ani.Si stai linistita cat de raw crezi ca e sa faci sex?hee hee. Sau vrei sa astepti pana in ziua nuntii?winking... tu decizitongue

| Cristi_6113 a răspuns:

Varsta e ok.Il cunosti de mult timp, e un avantaj
Daca are experienta bine ar fi sa nu incerce sa duca la capat! Incepeti actul in sine si dupa cateva penetrari adanci sa se opreasca, apoi sa reluatzi de abia dupa cateva zile bune... minim 3 zil, asta pentru a te simtii si tu bine. Daca il iubesti si te simti bine in prezenta lui atunci e ok; bafta si sa ne spui cum a fosttongue