| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de sfaturi.
Imi cunosc "cea mai buna prietena" de mai bine de 8 ani.Am fost alaturi una de cealalta in unele dintre cele mai grele momente.
Mi-a fost greu o perioada, cum ea si restul prietenilor mei nu erau in relatii mult prea bune, si mereu eram presata dintr-o parte sau din alta.Ei au inceput sa ma inteleaga, ea, insa, nu.Mereu ma punea sa aleg intre ea si ei.
Am avut o perioada mult mai grea, cand familia mea se afla in declin.Ma racisem in relatia cu ea, cum voiam sa ma axez pe scoala(invatam la scoli diferite), dar si cu ceilalti, insa cu ei ma vedeam zilnic, eram colegi.Chiar daca eram tulburata de problemele din familie(pe care le cunostea prea bine), incepuse sa ma faca sa sufar, plangand seara de seara la telefon si spunandu-mi cat de oribila sunt.Am vrut sa rup prietenia, cum ii explicam ca nici eu nu ma simt bine, si cum observasem ca mereu cand aveam o realizare in planul scolii(o nota buna, un premiu, de exemplu), ne compara, se clasa mai sus.Totusi, vazand si auzind cum sufera, am incercat sa ma schimb, sa fiu cum "ma stia", chiar daca oboseam.
Cu timpul am inceput sa ma acomodez cu problemele mele si sa-i ofer ei mai multa atentie.Mereu avea sa-mi reproseze ceva despre ceilalti prieteni, sau chiar despre mine, ma descuraja, si intr-un final am inceput sa am conflicte si cu prietenii.M-am acomodat si cu modul ei de a fi, si ne-am apropiat mult.Dar oricand aparea cineva nou in peisaj, avea ceva de spus impotriva persoanei.Ma punea sa aleg.
Nu spun ca din vina ei am rupt legatuea cu ceilalti prieteni, ci doar ca a contribuit.
In fine, au trecut si acele probleme...am ajuns la acelasi liceu.Acum suntem clasa a 10-a..Insa prietenia noastra se destrama.
Pana sa ajungem la liceu, nu avea alt prieten in afara de mine, refuza pur si simplu oamenii, ii eticheta, in fine.
La liceu, bam, a intalnit un baiat, a inceput sa se apropie de colegi...Usor -usor am inceput sa nu mai vorbim, de iesit oricum nu ieseam des (vina mea), dar acum nu mai iesim deloc.Sau daca iesim, sau daca o facem, trebuie neaparat sa-l cheme si pe prietenul ei, alaturi de prietenii lui. Daca nu, stam pana la 6 afara, pentru ca o cearta parintii, dar cu ei sta si pana la 9, seara, da; parintii nu stiau de relatia lor pe atunci...
Intelegeam daca iesea doar cu prietenul ei, dar nu.Pur si simplu, ma exclude.Si asta ma doare.
Am stat o perioada in preajma ei si a tipului, insa nu ma simteam deloc bine.Ma jignea, de fata cu ea! De repetate ori! Am ignorat totul, pana cand m-a lasat balta pentru el chiar de ziua mea.Trebuia sa mergem impreuna de la liceu, dar m-a sunat in ultimul moment : "Noi suntem departe...Mai asteapta-ne.(se aude vocea prietenului sau in fundal).De fapt, poti ajunge singura acasa, nu? Adica, esti atenta sa nu patesti nimic".
M-am simtit ca o povara.
Am vrut sa ma distantez de ei, cum incepusem sa plang seara de seara(si nu sunt o persoana emotiva in general).
Am discutat de cateva ori cu ea, serios, spunandu-i ca ma deranjeaza cum ma privesc amandoi de sus, cum ma simt ca o povara.Nimic nu s-a schimbat.M-am gandit dupa la cum si ea suferea, dar am comparat situatiile, si aveau diferente.
Daca stau sa ma gandesc, de cand "a pus ochii" pe el, deci dinainte sa fie un cuplu, a inceput sa ma lase balta, ca sa se apropie de el.Se scuza uneori, dar nu voia ca el "sa puna ochii pe mine".

Ma simt groaznic, imi scade increderea de sine, cum am pierdut multe relatii apropiate, inclusiv cu membrii familiei mele.Si eu am gresit in aceasta prietenie, insa mereu am incurajat-o, am laudat-o, am admirat-o, am apreciat-o.Nu zic, si ea mi-a fost alaturi, dar mereu cand ma complimenta, de exemplu, imi spunea 2 de rau si una de bine.

Sa rup aceasta prietenie, care este deja pe cale de destramare, direct (sa-i spun ca nu mai vreau sa fim "bff"), sau sa o las sa se duca de la sine, cum oricum simt ca degeaba discutam?
Sau sa o inteleg? Sa astept sa aiba nevoie de mine?

P.S: Imi pare rau pentru textul lung! Am simtit nevoia sa spun ce am pe suflet! Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu merită să continui! Ea trebuia să își dea seama ce ai făcut pentru ea! (Sunt într-un caz aproape asemănător sad )
Asta înseamnă că ea nu te mai are de mult ca bff sad! Sau că poate nici nu te-a considerat una! Caută alte persoane! E multă lume care știe să aprecieze! Nu te simiții prost! Ea ar trebui! Arată-i că ție bine, nu că zaci singură! Arată-i că poți, că ești puternică, că nu ești dependentă de ea! Arată-i că poți avea și tu prieteni! Nu te lăsa! Capu' sus!

1 răspuns:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu merita sa mai continui, fa-ti alta prietena.