| anonim_4396 a întrebat:

numele meu esti Andrei am 16 ani si de aproximativ jumatate de an am inceput sa ma masturbez singur aproape in fiecare zi.
As dori sa stiu daca imi poate fi afectat sistemul sexual.Si daca da, ce ar trebui sa fac pentru imi reveni la loc.
Multumesc anticipat. Fundahappy!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca faci asta in continuu pana la 20 si ceva de ani sau mai mult poate sa afecteze intr-o oarecare masura depinde de om acum.
Ca sa iti revi ar trebui sa iti faci un program prin care sa iti canalizezi energia faci sport manaci sanatos iti faci prieteni te plimbi s.a
Acest lucru te poate afecta atat pe plan fizic cat si emotional iti va fi mai greu sa socializezi cu oameni sa-ti ai o relatie...
Sa nu intelegi gresit nu este un lucru grav sici neintalnit poate chair normal, dar ar trebui mai putin.
Acuma daca cauti pe net o sa gasestti tot felul de pareri cele mai drastice vor veni din partea bisericii happy iar cele mai pozitive din partea site-urilor xxx si a doctorilor pshio. dar retine acestia spun ca e bine dar nu specifica nimica daca acest lucru are loc zi de zi pentru o periaoda indelungata asa ca mai moderat ca ce este prea mult strica daca manaci prea mult te ingrasi daca bei prea mult coma alcolica daca fumezi f. mult cancer probleme de respiratie ipotenta cu timpul asa si cu asta.

2 răspunsuri:
| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Nu te mai stresa.incearca sa alergi sau sa faci altele si iti vor maio pieri gandurile de masturbare

| mamasitakiss a răspuns:

Nu iti afecteaza nimic numai ca peste un timp daca vei continua asa va deveni un viciu vei fii dependent de asta si nu cred ca e bine pentru tine