| anonim_4396 a întrebat:

o sa incep luna aceasta sa folosesc anticonceptionale Artizia de la Zentiva. a mai folosit cineva? sunt ok? si am vazut ca la toate anticonceptionalelor la efecte adverse este mentionata cresterea in greutate, cam cat se poate pune pe mine? [funda!]

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata timp cat ti le-a prescris ginecologul si ramai in atenta supraveghere ginecologica, nu ai motive sa te temi. E adevarat ca destul ed multe femei au efecte adverse neplacute de la Artizia, dar altele il suporta foarte bine si trebuie emnstionat ca are o doza mica de hormoni. Probabil ginecologul tau l-a ales cu un scop, altfel nefiind chiar o alegere uzuala.
Anticonceptionalele nu ingrasa, dar cresc pofta de mancare. Daca nu te controlezi, poti lua mult in greutate, 2-3 kilograme pe luna si chiar mai mult.
Daca observi ca iei in greutate desi nu mananci imi mult, e important sa te intorci la ginecolog si sa faci o noua consultatie plus ceva analize.

2 răspunsuri:
| aleali a răspuns:

Buna,da este adevarat poti sa iei in greutate destul de mult, cel mai bine ar fi sa-ti faci un control la un doctor ginecolog iar el poate sa-ti dea anticonceptionalele care sunt bune pentru organismul tau.

| MindFreak a răspuns:

Se poate pune pe tine pana va saturati amandoi.