Întrebare recomandată | llllllllllll a întrebat:

La recomandarea medicului ginecolog, voi incepe sa folosesc anticonceptionale Artizia. Le iau 21 de zile pe luna si apoi 7 zile pauza (cand ar trebui sa am ciclu) si din ziua a 8-a incep o cutie noua de Artizia. Vreau sa stiu cat de sigure sunt, si daca fac sex neprotejat cu finalizare in interior, exista riscul de a ramane insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă începi să le iei în PRIMA zi de ciclu menstrual ( de menstruaţie ) atunci efectul contraceptiv este imediat.

Dacă începi să le iei din zilele 2-5 ale ciclului menstrual, atunci sunt NECESARE măsuri contraceptive SUPLIMENTARE ( prezervativ, ovule spermicide, etc. ) în primele 7 zile, iar efectul contraceptiv este valabil doar din a 8-a zi.

Din acel moment poţi face LINIŞTITĂ sex neprotejat, cu ejaculare intravaginală, FĂRĂ riscul de a rămâne însărcinată ( siguranţă de 98-99 % ) dacă le administrezi CORECT ( la aceeaşi oră şi FĂRĂ să uiţi vreo tabletă ).

Efectul contraceptiv este asigurat şi pe parcursul celor 7 zile de pauză.

Pentru detalii suplimentare citeşte Prospectul la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2406_18.02.10.pdf?anmPage=115&ID=2281

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Rata de protectie e undeva la 80%, dar pentru asta trebuie sa urmezi cu strictete tratamentul (adica pastile luate pe la aceiasi ora, fara pastile sarite, fara alimente/medicamente care le-ar putea miscora rata de succes).

| Empathizer a răspuns (pentru gyzzard):

Te inseli cu privire la marimea procentului. Contraceptivele orale combinate, in general, au o eficienta cuprinsa intre 94-99% (majoritatea celor actuale sunt peste 97%).

Spermicidele sunt cele cu 80%.

| gyzzard a răspuns (pentru Empathizer):

Da, ai dreptate. Rata de eficienta in utilizarea perfecta e undeva la 95-96%.

| Azµre a răspuns:

Ți-am mai răspuns odată la această întrebare. Primele 7 zile ai nevoie de protecție suplimentară!

| Empathizer a răspuns (pentru Azµre):

Daca incepe sa le ia din prima sau a doua zi de menstruatie, asa cum este recomandabil, nu are nevoie de protectie suplimentara. Daca incepe aiurea, in oricare alta zi a ciclului menstrual, e intr-adevar necesara protectia suplimentara.

| Azµre a răspuns (pentru Empathizer):

Da, dar pentru siguranța ei, lasă să aibă protecție, știi bine cum sunt copii de pe TPU, nerăbdători.

Puteţi
,
de asemenea
,
să începeţi să utilizaţi Artizia între zilele 2 şi 5 ale ciclului, dar
în acest caz
trebuie să folosiţi o metodă contraceptivă
suplimentară
(metodă de barieră) în primele 7 zile ale
primului ciclu.

| Empathizer a răspuns:

Citeste prospectul. Gasesti acolo informatia asta. Sunt cel putin 98% sigure. Ai grija sa iei pastila la aceeasi ora in fiecare seara, ca sa minimizezi riscul de sarcina.
Totusi un infinitezimal de mic loc pentru vointa lui Dumnezeu mai ramane, indiferent de contraceptiv ai folosi. Nicio metoda nu e 100% sigura, cu exceptia abstinentei totale.