| diamondstar07 a întrebat:

O sa incerc sa fiu cat mai succinta si astept un raspuns cat mai sincer din partea voastra care m-ar putea ajuta. Am 20 de ani, si recent prietenul meu s-a despartit de mine. Tin sa mentionez ca el a fost primul cu care mi-am inceput viata sexuala. Suntem din orase diferite, dar mergem amandoi la facultate in Bucuresti, acolo unde ne-am si cunoscut, bineinteles. Mi-a spus ca la inceput a simtit nevoia sa ma cunoasca, mi-a spus ca eram misteriosa etc, doar ca acum nu mai simte nimic pentru mine. Mi-a spus ca nu sunt genul lui, si ca a redus legatura cu mine ca sa vada daca imi simte lipsa. Evident, pe mine ma afecteaza enorm tot ce mi-a spus si ce s-a intamplat, mai ales fiindca el a fost "primul". Inainte de el, refuzam sa fac sex, sau cel putin voiam sa astept indeajuns de mult incat sa mi dau seama daca partenerul voia de la mine doar asta sau o relatie serioasa. Iar acum, am acceptat sa fac si asta, m-am implicat de fiecare data, am fost intelegatoare si l-am sprijinit cand a avut nevoie. Cu toate astea, se pare ca nu e de ajuns. Orice as face, se pare ca nu sunt suficient de buna pentru nimeni. Din acest motiv simt ca nu ar mai avea rost sa ma mai implic in vreo relatie pe viitor, simt ca nu mai am absolut deloc incredere in mine dupa toate aceste experiente. Ce m-ati sfatui sa fac ca sa imi recapat increderea in mine si sa evit asemenea dezamagiri? Sau ce anume nu ar trebui sa fac? Astept parerile voastre, multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| Jijell a răspuns:

Il rog pe colegul sa inceteze cu mistocareala. Multi oameni rai si frustrati si pe aici.

Ar trebui sa iti vezi mai departe de viata, sa iesi cu fetele in oras, sa cunosti alti barbati si iti vei recapata singura increderea in sine prin lucrurile placute si faptele care iti vor fi apreciate. Si eu am ramas (din nou) singur de Craciun si nu ma simt trist, deprimat sau inutil, ma bucur de tot ce pot face si ma distrez cu prietenii. Stiu ce zici despre "primul" pentru ca am trecut si eu prin asta, fata respectiva ma cauta si acum, dupa 4 ani, cand o supara altcineva, dar pastram doar o relatie amicala pentru ca nu e o idee buna sa ne mai incurcam unul cu celalalt, ar fi doar o chestie de moment. Niciodata nu refuz cand o persoana cunoscuta imi cere ajutorul, daca vad ca e sincera si nu vrea doar sa profite.

Asa sunt eu, nu dau cu piciorul nimanui si nu judec, nu port ura, nu am timp de asa ceva si face rau la ficat. happy E urat din partea lui ca nu vrea sa mai stie de tine deloc, dar cu siguranta nu este ultimul baiat din lume, din tara sau macar din facultate, trebuie sa te simti libera sa iei propriile decizii acum, nu sa dramatizezi. Asa ca zambeste. happy

Apropo, la ce facultate esti?

2 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Baiatul s-a comportat ca un student normal care isi traieste studentia, a face sex NU garanteaza niciodata o relatie serioasa! bucurate de studentie, esti in perioada in care trebuie sa strabati cat mai multe cearsafuri, sa iesi cu fetele in club, sa invatati pentru examene, betii si chefuri in camin, mers la cabana unde se intampla numai lucruri interesante. in studentie relatiile serioase NU ISI AU LOCUL, relatii gasesti pe toate gardurile, in schimb studentia o traiesti odata in viata si e pacat sa iti bati joc de ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Concluzia ca nu esti suficienta de buna pentru nimeni ai tras-o dupa singura ta relatie serioasa. Asta denota perspicacitate si putere de intelegere. Faptul ca ai ajuns la concluzia ca nu ar trebui sa mai ai incredere in absolut nimeni, asta din nou in baza singurei relatii reale pe care ai avut-o vreodata, din nou, e dovada unei inteligente atipicice, pentru care imaginea de ansamblu si secretele universului reprezinta joaca de copii.

La capacitatea ta de intelegere nici nu inteleg de ce mai ceri sfaturi. Noi ar trebui sa-ti cerem tie sfaturi!