| acsva a întrebat:

Ovulatia poate intarzia? Din diferite cauze, precum stresul, nesomnul, medicamente, alcool?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ovulatia reprezinta procesul prin care este eliberat de regula 1 OVUL (foarte rar 2 sau mai multe) ajuns la maturitate din foliculul ovarian in una dintre cele 2 trompe oterine, pentru a ajunge in final in uter. Ovulatia incepe la pubertate si inceteaza la menopauza. Ovulatia are loc/se produce doar 1 singura data intr-un ciclu menstrual (indiferent de lungimea ciclului) chiar si daca sunt eliberate 2 sau mai multe ovule, cazurile in care se pot produce sarcinile gemelare.
In timpul fiecarui ciclu menstrual, hormonul estrogen si foliculostimulant (FSH) activeaza si provoaca dezvoltarea unui numar de 6-8 foliculi ovarieni, dintre care doar foliculul dominant va reusi sa se maturizeze si sa fie eliberat la ovulatie. In timpul fiecarui ciclu menstrual, DOAR/NUMAI hormonii de reproducere conlucreaza pentru a stimula intrarea in functionare a celor 2 ovare. Pe baza studiilor stiintifice si medicale efectuate in decursul timpului, a reiesit cat se poate de cert, sigur si precis ca intregul proces de crestere, dezvoltare si maturizare a unui OVUL si momentul deproducere a OVULATIEI este coordonat, condus si dirijat STRICT HORMONAL si din acest motiv NU este influentat, grabit sau intarziat de factori externi cum ara fi cele enumerate de tine : ''stresul, nesomnul, medicamente, alcool?
Multa sanatate!

| J0B0MAT a răspuns:

Da.